CUMHURİYETİN 100. YILINDA MİDELERİ BAYRAM ETTİ...

CUMHURİYETİN 100. YILINDA MİDELERİ BAYRAM ETTİ...

İzmir Tarihi Basmane Hatuniye Yardım Derneği, Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında sokakta yaşayanlara 650 kişilik etli yemek ikram ederek karınlarını doyurdu...

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında İzmir Basmane’de Türkiye’nin en iyi, en güzel, en anlamlı etkinliğini onlarla kutlandı.

İzmir Tarihi Basmane Hatuniye Yardım Derneği’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü Yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği en iyi en güzel ve de en anlamlı sosyal etkinlik ile gündeme geldi.

İzmir’de Konak ilçesindeki Basmane Bölgesin de yaşayan ihtiyaç sahipleri bütün yıl boyunca karınları Hatuniye Yardımlaşma Derneği tarafından doyuruluyor. Sokakta kalan garibanların elinden tutan Hatuniye Yardımlaşma Derneği’nin Aşevinde yıllar boyunca aksattırmadan öğlen yemeklerini vererek yılın 360 günü aç bırakmamaya çalışıyor.

Dernek günlük yaklaşık 350 ila 500 yakın sokakta kalan garibanların karnını doyurarak onlara hayatta kalmalarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Ayrıca dernek Valilik, Kaymakamlık ve Yerel Yönetimler ve Muhtarlar iş birliği ile araştırıp soruşturulmasını yaptığı hiçbir yerden yardım alamayan ailelere de yemek haricinde elbise, yakacak, gıda ve öğrencilerine yönelik burslarla da yardımcı oluyor.

Gelirlerini ise, yardımseverlerin erzak, nakit ve Kurban bayramlılarında kesilen Kurban etlerinin ( -40C)’ de şoklanıyor tüm yıl yemeklerde kullanılıyor.

Ayrıca ihtiyaç sahibi fakir fukaraya her ay 2.5 -3 kg et veriliyor. Son deprem de 50 adet kuzu deprem bölgesine gönderildi.

Dernek Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100’üncü yılında çok farklı bir etkinliğe imza attı. Kutlamalar çerçevesinde sanatçılar, kokteylerin, eğlenmelerin aksine sosyal sorumluluk projesine imza atmış oldu.

Derneğin düzenlendiği Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100’üncü yılında bugüne özel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı arifesi 27 Ekim Cuma günü 650 kişilik kuzu et kavurma, Pirinç Pilavı, İrmik helvası ile sokakta yaşayanların karınlarını doyurdu, dualar edildi.

Dönertaş semtindeki İzmir Tarihi Basmane Hatuniye Yardım Derneği Başkanı Müjdat Çobanoğlu, yağmur, çamur demeden bütün yıl boyunca garibanların karınları doyurarak topluma sosyal yönden yardımcı olduklarını vurgulayarak, Bornova, Yeşilyurt’tan yaya gelen garibanların dahi olduğunu, tabağında yemek bırakanları da uyararak israf etikleri takdirde ikinci defa yaptırım uyguladıklarını söyleyerek, özel ikramlar dahil özel giderlerini kendi cebinden ödediğinin de altını çizdi.

Çobanoğlu, “Bu özel günde tüm misafirlerimize, ihtiyaç sahiplerine, emeği geçenlere, mazeret bildirip dua gönderenlere, hayırseverlerimize, katılanlara Yönetim Kurulumuza olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Nice Yüz Yıllara” Dedi

Sosyal etkinlikte Konak ilçe Müftülüğünce okunan 26 Kur’an-Kerim Hatm-i Şerif’leri Hz.Peygamberimiz (SAV), Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları, tüm Şehid ve Gazilerin ruhlarına hediye edildiği Müftü Uğur Kocabaş’ın duası ile son buldu.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında yapılan etkinlikte İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan, Konak Kaymakamı Gökhan Görgülarslan, İzmir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Turgay Esen ve Şube Müdürü Himmet Uygun, İzmir Valiliği Doktoru Dr. Yetenç Gönenç, Kızılay Gaziemir İlçe Şube Başkanı Davut Dinçel, İl Belediye Meclis üyesi Fikret Mısırlı, Bakan danışmanlarından Metin Özçeri, Emekli Emniyet müdürlerinden Mehmet Gülnaz, Emekli Müdürlerden Osman Gedik ve Hüdai Özcan da hazır bulundu.

Kategorideki diğer haberler