DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN İZMİR İŞ İNSANLARIYLA BULUŞTU...

DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN İZMİR İŞ İNSANLARIYLA BULUŞTU...

İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen İzmir İş Dünyası Buluşması’na katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, hükümetin İzmir’e yönelik çok büyük hedeflerinin olduğunu ve İzmir'i dünyaya öncü şehir yapmak istediklerine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın teşrifleriyle İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen İzmir İş Dünyası Buluşması’na İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ercan Korkmaz ev sahipliği yaptı.

FİDAN: DEVLETİN ANA STRATEJİLERİ ARASINDA

İş insanlarının küresel ölçekte önünü açmanın, devletin ana stratejileri arasında olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Nitekim, Dışişleri Bakanı olarak görevime başladıktan sonra temel önceliklerimizden birisi de bu oldu. Bu çerçevede, merkez ve yurtdışı teşkilatımıza çektiğimiz ilk genelgeyi; ekonomi diplomasisine ayırdık. Büyükelçilerimize, Başkonsoloslarımıza, küresel ve bölgesel ekonomi dinamiklerini tahlil ve takip etmeleri talimatı verdik. Özel sektörümüze gerek hak koruma gerek yol gösterme bağlamında, her zamankinden daha fazla destek olmaları beklentimizi ilettik” dedi.

FİDAN: İZMİR’E YÖNELİK HEDEFLERİMİZ ÇOK BÜYÜK

Konuşmasında İzmir ile de değerlendirmelerde bulunan Fidan sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetimizin İzmir’e yönelik hedefleri çok büyük. İzmir’i en gelişmiş enerji ve ulaşım ağlarıyla donatılmış; yoğun destek verdiğimiz yenilik eko-sistemi sayesinde, bilgi, teknoloji ve inovasyonu ticari başarıya tahvil eden; bütün küresel stratejik pazarlara erişebilen; gençlerimiz için parlak bir gelecek perspektifi sunan; ekonomik ve toplumsal kalkınmamıza öncülük eden bir dünya şehri yapmak istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz, ülkemiz 261 yurtdışı temsilciliğimizle, dünyadaki en geniş üçüncü diplomatik ağa sahiptir. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak sizlerle, İzmir için, Ege için, Türkiye için dünyanın her bir köşesinde omuz omuza çalışmaya varız. Bu, milletimize ve tarihimize karşı hepimizin boynunun borcudur."

ÖZGENER: DİJİTAL GÖÇEBELERİ KENTİMİZE ÇEKELİM

Konuşmasında dış politikayla ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir için beklentilerini de aktardı. Özgener, “İzmir’i girişimcilik, inovasyon ve teknoloji merkezi haline getirme hedefimiz doğrultusunda; uzaktan çalışabilen ve özgürce seyahat edebilen “Dijital Göçebe”leri kentimize çekmek için uygun koşullara sahip olduğumuz kanaatindeyiz. Dijital göçebelere özel “inovasyon turizmi”nin bir strateji olarak benimsenmesi ve seyahat güzergahlarına İzmir’in eklenmesini önemsiyoruz. Bakanlığımızdan bu stratejimize yönelik prosedürlerin kolaylaştırılması konusunda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

YORGANCILAR: DIŞ POLİTİKA TİCARETİ ETKİLİYOR

Komşularla sıfır sorun politikasını her dönem için çok değerli bulduklarını söyleyen Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: “Ülkemize yabancı yatırımın yeniden gelişinin sağlanması için atılacak her türlü adımı desteklemeye hazırız” dedi. Konuşmasında vize alamama sorununa da değinen Yorgancılar sözlerine şöyle devam etti: “Yönetim Kurulu üyemize dahi 15 gün Schengen vizesini zor alıyoruz. Tır şoförlerine, fuara gitmesi gereken üyelerimize ve çalışanlarımıza ya çok geç randevu alabiliyoruz ya da vize reddi yiyoruz. Alınan vize de fuar süresi kadar olabiliyor. İşte bu nedenlerle, dış politikanın etkileri iş dünyasına olumlu-olumsuz direkt yansıyor” dedi.

KORKMAZ: TARIM, POLİTİK BİR GÜÇ

Konuşmasında Rusya’nın dünyadaki en büyük buğday ihracatçısı olması nedeniyle savaş sürecinde pazarlık gücü elde ettiğine dikkat çeken İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ercan Korkmaz, “Yaşananlar açıkça gösteriyor ki, tarım gelecekte ekonomik olduğu kadar politik bir güç olarak da ülkeler arasındaki ilişkilere daha çok yön verecek. Türkiye olarak tarımsal üretim açısından dünyanın şanslı ülkelerinden birisi olduğumuzu söyleyebiliriz. Dünyanın en büyük on tarımsal üreticisinden birisi durumundayız. 30 milyar dolara yaklaşan ihracatımız ile bu sektörde önemli bir dış ticaret fazlamız bulunuyor. Gıda ithalatı yapmak zorunda olan büyük bir coğrafyanın merkezi konumunda yer alıyoruz. Dolayısıyla tarımsal üretim ve ticarette yaşayacağımız her ilerleme ülkemizin uluslararası ilişkilerdeki iletişim gücünü de artırma şansına sahip” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan konuşmaların ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Toplantıya, İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, T.C. Dışişleri Bakanlığı Özel Müşaviri ve Büyükelçi Sadık Arslan, Bakan Başdanışmanı Gürsel Dönmez, Büyükelçi ve Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, T.C. Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Nuh Yılmaz, Adalet ve Kalkınma Partisi Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kosta Rika İzmir Fahri Konsolosu Emre Kızılgüneşler, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Hollanda Fahri Konsolosu Ahmet Oğuz Özkardeş, İzmir İtalya Konsolosu Daniele Bianchi, İzmir Fahri Konsolosları Ali Tamer Bozoklar, Candan Çorbacıoğlu, Kemal Çolakoğlu, Martin E. Sanford, Mustafa Ahmet Özsoy, Muzaffer Tağıl, Rıza Eray Gürler, Sabuhi Attar, Serdar Şınlak, Tamer Taşkın, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, EBSO Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu, İTB Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah Salkım, İsmail Kahraman, Jülide Tutan, Mehmet Şahin Çakan, EBSO ve İTB Yönetim Kurulu Üyeleri, İzmir Ticaret Odası, EBSO ve İTB Meclis Başkanlık Divanları, Meclis, Disiplin Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri katıldı.

Kategorideki diğer haberler