Durum felaket!

Durum felaket!

Güney Asya’da Kabil’den Dakka’ya birçok şehirde hastaneler fazlasıyla dolduğu için şüpheli vaka kabul edilemiyor

Morglarda yer kalmazken çaresiz aileler ciddi derecede hasta yakınları için yardım bulmaya çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde yaptığı basın toplantısında “Dünya yeni ve tehlikeli bir evrede” ifadelerini kullandı. Öte yandan ABD’de corona virüs salgınının (Covid-19) yeni üssü olması beklenen Florida’da Vali Ron DeSantis salgındaki artıştan Hispanik işçileri sorumlu tuttu. İşte dünyaya diz çöktüren corona virüse dair son gelişmeler...

Güney Asya’nın yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinde en büyük hasarı geride bıraktığına dair yaşanan erken iyimserlik şimdilerde yerini felaket senaryolarına bıraktı.

ABD ve Batı son aylarda Kovid-19’a teslim olurken, dünya nüfusunun yaklaşık 4’te birine ev sahipliği yapan Güney Asya’daysa vakalar yeniden artıyor.

Virüs bölgede halihazırda zayıf sağlık sistemlerini yıkıp geçerken, yeterince mali kaynağı olmayan sağlık kuruluşlarını da kırılma noktasına doğru sürüklüyor.

AFP’nin haberine göre bölge boyunca yeni vaka sayısında artış yaşanıyor, Kabil’den Dakka’ya birçok şehirde hastaneler fazlasıyla dolduğu için şüpheli vaka kabul edilemiyor, morglarda yer kalmadı, mezarlıklar ve krematoryumlar yoğunluğa yetişemiyor, çaresiz aileler ciddi derecede hasta yakınları için yardım bulmaya çalışıyor.

Bangladeş’teki Chittagogn Hastanesi’nden Dr. Abdur Rob haber ajansına yaptığı açıklamada, “Durum felaket boyutunda. Sağlık görevlileri hastaları kabul edecek yoğun bakım servisi ya da hastane aramaya çalışırken hastalar daha yoldayken ambulansta can veriyor” dedi.

Batı Avustralya Sağlık Bilimleri Fakültesi Rektör Yardımcısı Archie Clements de durumun daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu.

Salgının gelişimini gösteren eğrinin “hala üst değerlerde seyrettiğini” belirten Clements, “Önümüzdeki haftalarda çok daha büyük rakamlarda can kayıplarıyla karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 8,6 milyonu aşarken, salgın Güney Asya ve Latin Amerika boyunca şiddetini artırarak sürüyor.

Yıkıcı senaryolar, salgının ekonomi üzerindeki etkisini büyük oranda hisseden bazı hükümetleri, tecrit uygulamak ya da halkın yoksulluğa sürüklenmesine izin vermek gibi seçenekler arasında tercih yapmaya zorluyor.

Dünya genelinde corona virüsten en çok etkilenen 4. ülke olan Hindistan’da yaklaşık 385 bin kişi enfekte oldu, can kaybı da 12 bini aştı. Ancak testlerin sınırlı düzeyde yapılması rakamların açıklanandan daha fazla olabileceğini işaret ediyor.

Komşu Pakistan’da 165 bini aşkın vaka görüldü, 3 bin 200’den fazla kişi hayatını kaybetti. Başbakan İmran Han ülke genelinde tecrit uygulamasına direnerek bunun Pakistan ekonomisinin kaldıramayacağı bir durum olduğunu söyledi.

Ülkede Ramazan Bayramı sırasında hafifletilen bölgesel tecrit sırasında birçok kişinin sosyal mesafe kuralına uymadığı görülürken, bu hareketlilik son zamanlarda vaka sayısında artış yaşanmasına yol açtı.

Öte yandan 105 binden fazla kişinin Kovid-19’a yakalandığı ve bin 388 kişinin hayatını kaybettiği Bangladeş’te başkent Dakka’da devlete ait 9 mezarlık müdürlüğünün geçen hafta paylaştığı defin rakamlarına bakıldığında küçük mezarlıklara onlarca kişinin gömüldüğü bildirildi.

Afganistan’daysa bugüne dek 27 binden fazla vaka görüldü, 548 kişi de yaşamını yitirdi.

Kabil Valisi Muhammed Yakub Haydari geçen hafta yaptığı açıklamada, “Şüpheli ölümlerin arttığına dair raporlar var, insanlar cenazelerini gece yarısı defnediyor” dedi.

Başkentte bir milyondan fazla kişinin enfekte olduğunun düşünüldüğünü kaydeden Haydari, “Felaket kapıda” diye ekledi.

Florida’nın Cumhuriyetçi valisinden skandal sözler! "Paketlenmiş sardalya gibi dolaşıyorlar" 

ABD’de corona virüs salgınının (Covid-19) yeni üssü olması beklenen Florida’da Vali Ron DeSantis salgındaki artıştan Hispanik işçileri sorumlu tuttu.

New York Post’un WFOR-TV’den aktardığı habere göre DeSantis, eyaletteki yeni vaka kümelenmelerinin bir bölümünün “büyük çoğunluğu Hispanik” günlük işçiler ve tarım işçilerinden kaynaklandığını söyledi.

Cumhuriyetçi vali düzenlediği basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, vaka artışının nedenini, göçmen işçiler ve Hispanik inşaat işçilerinin bulunduğu sıkışık yaşam ve çalışma koşullarına bağladı.

DeSantis, “Bu insanların bazıları işe okul otobüsleriyle gidiyor, orada sardalya gibi tıka basa halde duruyorlar, öylece Palm Beach’e ya da diğer bölgelere gidiyorlar ve tüm bunlar hastalığın bulaşmasına elverişli bir ortam sunuyor” dedi.

Vali ayrıca salgındaki artışın kaynağı olarak göçmen kamplarını, bir karpuz çiftliğini ve domates üretiminin önemli merkezlerinden biri olan Immokalee’yi adres gösterdi.

Diğer taraftan çiftlik çalışanları ve tarım birlikleriyse tıbbi kaynakların ve test mekanizmalarının bu topluklara çok geç ulaştığını ifade etti.

Miami Herald’ın haberine göre Florida Tarım Komisyonu Başkanı Nikki Fried, valinin artışa gerekçe olarak gösterdiği işçilerin büyük çoğunluğunun hasadın sona ermesiyle birlikte zaten geçen haftalarda ayrıldığını ve gerçek artışın tarım dışı bölgelerde görüldüğünü vurguladı.

Florida Çiftçiler Birliği Müdürü Antonio Tovar ise yaşananların çiftçilerin kabahati olmadığını ve bu insanların Kovid-19’a karşı savunmasız bırakıldığını söyledi.

Vali DeSantis’in nisan sonlarında 50 gruptan oluşan bir koalisyonun mektup göndererek yaptığı yardım çağrısını görmezden geldiğini kaydeden Tovar, “Biz bu mektubu iki aydan fazla süre önce valiye göndermiştik ama yabancı işçilerin enfekte olmaya daha yaktın olduğunu daha yeni fark ediyor. Kendisine mektup gönderip tavsiyelerde bulunmuş olmamızdan dolayı bu son durum çok utanç verici” diye konuştu.

Tovar ayrıca, gerekli kaynakların, Florida’nın güneybatısındaki topluluklarda birçok kişinin hasta olmasının ardından mayıs ayında ulaştığını belirtti.

ABD’de son zamanlarda yayımlanan bir rapora göre kısıtlamaların hafifletildiği Florida’da Kovid-19 vaka sayısında artış yaşandı.

Ülke genelinde vaka sayısı 2,2 milyonu aşarken Florida’da enfekte kişi sayısı 90 bine yaklaştı, 3 bin 107 kişi de hayatını kaybetti.

Kategorideki diğer haberler

Mehmet Halit İLHANCAN

Mehmet Halit İLHANCAN

Coronanın zorla yaptırdıkları, bizlere neler getirip neler götürdüğünü düşünmeye başladım

Ergün DUR

Ergün DUR

Tam 25 yıl olmuş bu korkunç katliam olalı...

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

KORONALI GÜNLERDE” RAMAZANI ŞERİFİ” ASLINA UYGUN YAŞAMAK                                                                                                                                 

Namaz Vakitleri