EBSO BAŞKANI EKONOMİDE YENİ PROGRAM İSTEDİ

EBSO BAŞKANI EKONOMİDE YENİ PROGRAM İSTEDİ

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, kurların belirli noktaya getirilmesi ve enflasyonun düşürülmesi için yeni bir orta vadeli programa ve yeni bir heyecana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) temmuz ayı olağan meclis toplantısı, İZQ İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda yaptığı konuşmada CDS risk priminin son 24 yılın en yüksek düzeyine ulaştığına dikkat çeken EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Kurlardaki istikrarsızlık maliyet yapmayı, fiyat vermeyi ve önümüzü görmeyi zor bir hale getiriyor. Ülkemiz CDS Primi 900’ün üzerine çıktı. Bugün 840’a düştü ama 840 dahi Türkiye’ye yakışan bir risk primi değil. Çünkü yabancı yatırımcının gelmesini istiyorsak buradan başlamamız gerekiyor. Temmuz ayında 38 ülkede faiz artırımı yapıldı. Türkiye’de faiz artırımı yapılmadı ama kamunun alacaklarına yönelik yıllık gecikme faiz oranı yüzde 30’a çıkarıldı. Bununla birlikte politika faizi yüzde ise yüzde 14’te. Bunu anlamak mümkün değil. Böyle bir ortamda kurları belirli bir noktaya getirmemiz zor. Kurları belirli noktaya getirmek için enflasyonu düşürmemiz lazım. Bununla ilgili yeni bir orta vadeli program ve yeni bir heyecan şart.  Başka türlüsü zor” ifadelerini kullandı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan SGK Müfettişi ve Brothers & Partners Direktör Umut Çiray, ‘İşveren yönüyle çalışma mevzuatında güncel gelişmeler’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası seçimleriyle ilgili olarak ESİAD Başkanı Mustafa Karabağlı'nın EBSO Yönetim Kurulu Başkanlığı'na adaylığını açıklamasının ardından EBSO meclis başkanlığı için adayların isimleri de belli olmaya başladı. EBSO Meclis Üyesi İbrahim Gökçüoğlu ve Hakan Attaroğlu meclis başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Meclis Başkanı Salih Esen konuyla ilgili takvim belirlenmeden açıklama yapmayacağını söylerken, Yorgancılar ise seçim tarihini belirmeye çalıştıklarını ve ağustos ayının 3’üncü veya 4’üncü haftası açıklama yapacaklarını bildirdi.

Kategorideki diğer haberler