Ecdat uyumadı, biz de uyumayacağız

Ecdat uyumadı, biz de uyumayacağız

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Eyyüp Kadir İnan, Türkiye’nin her bölgesinden gençlerle yaptığı buluşmaları ve geleceğe dair hedeflerini Ege Manşet gazetemize anlattı

Eyyüp Kadir İnan, İzmir’den çıkan bir genel başkan. Mart ayında AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanlığına seçildi. AK Parti  çizgisinin İzmir’den yetiştirdiği ilk gençlik kolları başkanı. AK Parti iktidara geldiğinde 9 yaşında olan İnan’a siyaset geçmişini ve neler yaptıklarını sorduk. İnan, “Liderimizin adeta enkaza dönmüş bir ülkenin yönetimini devraldığında milletimize nasıl umut olduğunu hatırlıyorum. Onun, memleketimizin dünya milletleri sahasında başı dik, onurlu bir şekilde söz söyleyebilir noktaya gelmesini gün gün yaşayarak gördüm” dedi. İnan, Türkiye’nin her bölgesinden gençlerin Türkiye’ye güzel şeyler katma gayreti olduğunun altını çizerek, “Karşılaştığımız sosyal yapının gerçekten ‘millet’ olma duygusunu ne kadar benimsediğini gördüm. Bu duyguyu pekiştiren gençliğimizidir. Bu duyguyu geleceğe taşıyacak olan da biziz” diye konuştu.

Melih BİNGÖL- ÖZEL RÖPORTAJ

-Sayın Genel Başkan, öncelikle çok kişisel bir soru sormak isterim. AK Parti kurulduğunda siz 8 yaşındasınız; iktidar olduğunda da 9 yaşındasınız. Siz 9 yaşındayken iktidara gelen bir partinin gençlik kolları genel başkanısınız. Bunu nasıl açıklarsınız?

Açıkçası benim ve refikim olan AK Parti’li kardeşlerimin bugünkü varlığı Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve kurucusu olduğu partinin bir başarısıdır. Ortaya koyduğu gelecek tahayyülünün  vücut bulmuş halidir. Davamızın yıllarla, kuşaklarla sürdüğünün göstergesidir. Hamd-ü sena olsun  Allah’ıma böyle bir görevi bize nasip etti. Evet, dediğiniz gibi 9 yaşındaydım. Liderimizin adeta enkaza dönmüş bir ülkenin yönetimini devraldığında milletimize nasıl umut olduğunu hatırlıyorum. Onun, memleketimizin dünya milletleri sahasında başı dik, onurlu bir şekilde söz söyleyebilir noktaya gelmesini gün gün yaşayarak gördüm.

-Bu dönemde, yani siz AK Parti’de görev aldığınız süreye kadar sizi en çok etkileyen olay ne oldu?

Birçok olay sayabilirim; ama kıvanç duyduğum olaylardan birini söylemem gerekirse liderimiz Erdoğan’ın Davos’ta yaptığı “ona minute” (durun bir dakika) çıkışıdır. 2009 yılıydı ve Ortadoğu topraklarında kardeş Filistin halkına olduğu kadar tüm mazlumlara nefes veren bir hamleydi.

-Özgeçmişinizi okuduğumda AK Parti’ye ve siyasete İzmir İl Gençlik Kolları’nda başladığınızı görüyorum. Siyasi yaşamınızda İzmir sizin için ne ifade ediyor?

Şimdi Gençlik Kolları Genel Başkanıyım. Elbette ki Türkiye’nin her ili, bölgesi bizim için aynı kıymette. Gerek partimizin 20 yıllık iktidarı gerek gençlik kolları olarak bizim yaptıklarımız bu dediğimizi de doğruluyor. Mamafih, İzmir’in şahsım için önemini reddedemem. Bu kutlu göreve gelmemi sağlayan İzmir oldu. İzmir İl Teşkilatımız’a elbette çok şey borçluyum. Bununla beraber İzmir, ülkemizin dünyaya açılan kapısı. Tarihimizde çok ulvi bir yeri var. Bugün 7 bölgemizden 81 ilimizden insanımızdan bir arada yaşadığı bir şehir. Bu açıdan İzmir için yapmamız gereken çok şey var. En büyük dileğim de özellikle yerel yönetimlerde AK Parti’nin daha etkin olduğu bir İzmir görmek. Çünkü, her dönem yeniliklerin ve demokrasinin öncüsü olmuş İzmir’imizin AK Parti’ye ihtiyacı var. Daha fazla güzelliği hak ediyor.

-Genel Başkan olduğunuzdan bu yana gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri konuşalım isterseniz. Takip etttiğimiz kadarıyla bir çok kentte varsınız. Haraketli bir genel başkansınız. En çok önem verdiğiniz konu nedir?

Liderimiz Tayyip Erdoğan, her zaman gençliğe önem verdiğini söyleyen bir lider. Bizim en büyük şansımız da onun varlığı. Açıkçası kendisi hala hayata genç bakan ve gençlik dinamizmine güvenen biri. Biz de onun yönüne layık olmaya çalışıyoruz. Tabii ki hareketli olacağız. Milletimizin bizden bekledikleri var. Hatta ecdadın bekledikleri var. Şöyle diyor Mehmet Akif Ersoy, “Ecdadını zannetme asırlarca uyudu/ nerede bulacaktın o zaman eldeki yurdu” der. Evet, ecdadımız uyuyarak bir şey elde etmedi. Biz de o ecdadın devam eden nesli olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Neler yaptığımıza gelince...15 Mart 2021’de göreve başladım Söylediğiniz gibi Türkiye’nin farklı kentlerine; ama her bölgeyi kapsayacak şekilde geziler yaptık. Sayın Genel Başkanımız Erdoğan’ın gezilerinde bulundum. Her şehirde arkadaşlarımızın siyasete ama en önemlisi AK Parti’ye olan ilgisi dikkatimi çekiyor.

-En çok dikkatinizi çeken gençler hangi şehirlerin gençleri oldu?

Hepsi birbirinden değerli arkadaşlar. Her şehrin genci ülkesine bir şeyler katma derdinde. “Yozgat’ı daha fazla nasıl tanıtırız?” diyen arkadaşları da dinledim; engelli arkadaşlarının daha fazla sosyalleşebilmesi için proje getireni de...Kahramanmaraş’ta sürpriz yapıp doğum günü kutlaması da yaptık; Diyarbakır’da “Gençlerle Buluşma” programında arkadaşlarımzın  kültürel konularda ne kadar hevesli olduğunu da gördük. 30’a yakın il gezdim. İki ülke gezisine katıldım. Karşılaştığımız sosyal yapının gerçekten “millet” olma duygusunu ne kadar benimsediğini gördüm. Bu duyguyu pekiştiren gençliğimizidir. Bu duyguyu geleceğe taşıyacak olan da biziz.

-Türkiye’yi 20 yıldır yöneten bir partidesiniz. Az önce beklentiler olduğunu siz de söylediniz. Çok sık sorulmuştur; ama ben de sormadan geçemeyeceğim: Zor olmuyor mu?

Zor; ama zoru başarmadan bir yere varılmaz. Zorlu bir tarihten geliyoruz ve zor bir coğrafyadayız. Sorumluluklarımız fazla; ama zerre kadar yorgunluk hissetmiyorum. Hatta her sabah “Bismillah” diyerek daha sıkı sarılıyorum bu göreve. Zor, evet; çünkü 1 buçuk milyon üyesi olan bir gençlik kollarıyız. Tüm  muhalefetin üye sayısı bile bu kadar değil. Bir çok devletin nüfusundan bile fazla olan bir üye sayımız var. Bir de biz sadece bu üyelerin değil; tüm Türkiye’deki genç kardeşlerimizin omuzdaşı olmak çabasındayız. Yani aslında karşımızda koca bir memleket gençliği var. Buna rağmen hizmetin Hakk için olduğu düsturu bize yol gösteriyor. Bu bize yeter.

-Söylemlerinizde 2023 vurgusunu sizde de görüyoruz. 2023’te ne görmek istiyorsunuz?

Evet, 2023, büyük bedellerle kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olacak. Milletimizin bin yılı aşkın Anadolu mührünün en az geçtiğimiz asırlar kadar onurlu bir yüz yılı. Bu yüzyılın içinde 20 yılı aşkın AK Parti imzasının yer almış olması bizim için bir gurur kaynağı. Liderimizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı da katarsak 30 yıla yaklaşan şanlı bir hikaye var karşımızda. IMF borçlarını ödeyen, e-muhtıtalara direnen, 15  Temmuz hain kalkışmasına milletle beraber karşı koyan bir tarihimiz var. Bununla birlilkte 2002 yılına kadar Türkiye her anne-babanın okul açıldığında okul kitaplarını çocuğuna nasıl alacağını düşündüğü bir ülkeydi. Sadece bir örnek olsun diye söyledim. İşte 2023, olmayanı olduran bir inancın kendini daha da ileri taşıyacağı bir tarih olacak.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle gazeteniz aracılığıyla tüm İzmirlilere selamlarımı yolluyorum. Tüm milletimizin ve İslam aleminin kurban  bayramını tebrik ederim. Genç kardeşlerimiz bize inanıyor. Onlarla yan yana olmak benim için çok kıymetli. İnşallah devletimizi ve milletimizi hiçbir engel tanımadan daha güzel günlere el birliğiyle taşıyacağız. Yolumuz açık olsun.

KUTU KUTU KUTU

EYÜP KADİR İNAN KİMDİR?

1993 yılında İzmir/Konak'ta doğdu. Aslen Şanlıurfa Siverek doğdu. Gediz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Dijital dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren kendisine ait firmada yönetici olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.

2010-2011 yılları arasında İzmir İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği ile birlikte siyasette görev almaya başlayan İnan, 2011-2015 yılları süresince İzmir İl Gençlik Kolları Üniversiteler ve akabinde Seçim İşleri'nden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2015-2018 yılları arasında Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK Üyeliği görevinde bulunan İnan; aynı zamanda TBMM'de Milletvekili Danışmanı olarak görev üstlendi.

2018 yılında İzmir İl Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçilen Eyyüp Kadir İnan, 15 Mart 2021 tarihinde düzenlenen 6. Olağan Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresi'nde Gençlik Kolları Genel Başkanı olarak seçildi.

İyi derecede İngilizce bilen İnan, Evli ve bir çocuk babasıdır.

Kategorideki diğer haberler