Ege’den proje İmam Hatipli öğrenciler ‘Dijital Farkındalık Çalıştayı’nda buluştu

Ege’den proje İmam Hatipli öğrenciler ‘Dijital Farkındalık Çalıştayı’nda buluştu

Ege Bölgesi’ndeki proje İmam Hatip Liselerinden öğrencilerin katılımıyla İzmir’de gerçekleştirilen 'Dijital Farkındalık Çalıştayı'nda teknolojiyle hızlanan iletişimin aynı zamanda iletişimsizliğe doğru evrilmekte olduğuna dikkat çekildi.

Ege Bölgesi’ndeki proje Bölgesi’ndeki proje İmam Hatip Liseleri’nden öğrencilerin katılımıyla İzmir’de gerçekleşen “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nın sonuç bildirgesinde “…gelişen teknolojilerle birlikte insanoğlu; bilgiye çok hızlı ve kolay ulaşılabilen, haberleşmenin çok daha kolay olduğu, hızlı iletişimin aynı zamanda iletişimsizliği de beraberinde getirdiği bir dünyaya doğru evrilmektedir” görüşü öne çıktı.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle ve İzmir Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde başarıyla gerçekleştirilen “Dijital Farkındalık Çalıştayı”na İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi’nden Denizli, Uşak, Aydın ve Manisa illerindeki proje İmam Hatip Liseleri’nin ilgili öğretmen ve öğrencileri katıldı. İzmir İl Milli Eğitim Din Öğretimi Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, İMHAD Başkanı Burhanettin Kansızoğlu’nun da hazır bulunduğu çalıştayın açılış konuşmasını, programın ev sahibi ve koordinatörü olan İzmir Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Müdürü Ayşe Hale Sarıçam yaptı.  Açılış konuşmasının ardından komite başkanı öğrencilere tek tek söz hakkı verilen “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nın katılımcı İmam Hatip Lisesi gençleri, dünya genelinde hızla yaygınlaşan dijitalleşmeyle beraber dijitalizmin doğal getirisi olan; “algı yönetimi, sosyal medya, reklam ve propagandalara karşı izlenmesi gereken tutumları, bilinçli bireylerin davranışlarının neler olması gerektiğini, sosyal medya etiği, analitik düşünme, konulara daha geniş bir bakış açısıyla yaklaşma ve çözüm önerisi üretebilme” gibi dijitalizmle ilgili daha pek çok konu hakkında bilgi ve fikir alışverişi yapıp, tartıştı.

HIZLA İLETİŞİMSİZLEŞTİRİLİYORUZ!...

Gün boyu devam eden ve bildiri metninin yayımlanmasının ardından katılımcı belgesi takdimleriyle sona eren “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nın sonuç bildirgesinde şu bilgilere yer verildi:

“Sürekli değişen ve yenilenen insanoğlunun yaşadığı dünya sisteminin de içindeki insanlarla eşgüdümlü olarak değiştiği bir dünyada her geçen gün yapılan icatlar, gelişen teknolojilerle birlikte insanoğlu; bilgiye çok hızlı ve kolay ulaşılabilen, haberleşmenin çok daha kolay olduğu, hızlı iletişimin aynı zamanda iletişimsizliği de beraberinde getirdiği bir dünyaya doğru evrilmektedir. Dijital dünyada algı yönetimi, reklamlar ve belirli propagandalarla karşı karşıya kalan insan bu durumlara karşı nasıl bir tutum sergilemesi gerektiği konusunda sorunlar yaşamaktadır. Özellikle belirli medya organları (televizyon kanalları, sosyal medya mecraları; instagram, twitter, facebook, youtube, haber siteleri vb.) vasıtasıyla belirli kişilerin görüşlerine, markaların reklamlarına, belirli grupların yaptığı propagandalara bilinçli yahut bilinçsiz bir şekilde insanlar maruz kalmaktadır. Sosyal medya üzerinden yapılan linçler, şahıslara ya da belirli zümrelerin değerlerine yönelik hakaretler ve saygı sınırlarını aşan tutumlar ise sosyal medya etiğini konuşmamız gerektiğini bizlere hatırlatmaktadır. Sosyal medya ahlakındaki bu yozlaşmanın bireyler ve toplumların temelini oluşturan aileler üzerinde ciddi etkileri vardır.  Aile yapısındaki bozulmalar, kırılmalar bütünüyle olmasa da bu etkilerin bir tezahürüdür. Dijital Farkındalık Çalıştayımız 21. Yüzyılda yaşayan bir bireyin bu sorulara cevap araması, müzakere etmesi ve çözümler üretebilmesi temel misyonuyla toplanmıştır. Komitelere ayrılan çalıştayımızda birinci komitemiz dijital farkındalık teması altında sosyal medyada karşılaştığımız algı yönetimi, reklam vb.nin hayatımızdaki etkilerini incelemiştir. Sosyal medya üzerinden yürütülen bu gibi faaliyetlerin olumlu ve olumsuz sonuçlarını tartışmışlar, bireyler ve toplum üzerindeki minör ve majör etkilerini inceleyerek belirli çıkarımlara varmışlardır. İkinci komitemiz ise, dijital platformların aile üzerindeki etkisini, sosyal medya ahlakını ve yapılan linçleri tartışmışlardır. Bu komite insanların sosyal medyadaki fikir ve düşünce özgürlüğünün boyutlarını, belirli kesimler üzerindeki etkilerini inceleyerek bir çözüme ulaşmaya çalışmışlardır.”

Kategorideki diğer haberler