Elazığ'da Orciğ  festivali Ağustos'ta yapılacak 

Elazığ'da Orciğ  festivali Ağustos'ta yapılacak 

Elazığ'da köylerde yapılan ve kış aylarında çerez olarak tüketilen orcik (cevizli sucuk), festivali Ağustos ayında ilk defa düzenlenecek

Artık orjiğinde bir festivali olacak

AK Parti Elazığ milletvekili Zülfü Tolga Ağar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada orjik festivali düzenleneceğini açıkladı.

Kentte bağ bozumuyla birlikte başlayan orcik yapımı, hava koşullarının uygun olması durumunda ekim ayı sonuna kadar devam ederken, köylüler aldıkları siparişleri yetiştirmek için tatlı bir telaş yaşıyor. Elazığ'da köylerde yapılan ve kış aylarında çerez olarak tüketilen orcik (cevizli sucuk),artık festivali düzenlenecek.

MÜTHİŞ BİR ENERJİ DEPOSU

İçerisine giren yağlı tohumlar nedeniyle yüksek oranda protein, E-Vitaminleri ve çok sayıda mineral barındıran Orcik, barındırdığı üzüm şırası ve pekmezi karışımlarıyla besin değerini yükseltiyor. Özellikle enerji gereksinimi fazla olan kişilere (sporcular, gebeler, yoğun işlerde çalışanlar) fazlasıyla öneriliyor.

 

İNCE ELENİYOR, EMEK İLE İŞLENİYOR

Orcik yapımı için öncelikle bağlardan özenle toplanan farklı aromaya sahip üzümlerin havuzlarda ezilerek suyu çıkarılıyor. Elde edilen üzüm suyu, belirli bir süre kaynatıldıktan sonra yöreye has özel bir toprakla mayalandırılarak süzme ve bir günlük dinlendirme işlemine tabi tutuluyor.

Ertesi gün yeniden kaynatılan şıra, un eklenerek bulamaç kıvamına gelene kadar ısıtılıyor. Elde edilen bulamaca önceden ipe dizilen cevizler batırılıp güneşte kurutuluyor. Bu işlemin 3 kez tekrarlanmasıyla tüketilecek hale getirilen orcik, eşsiz bir tat oluşturuyor.


HEM BİR LEZZET, HEM HEDİYELİK

Yöre halkının vazgeçilmez lezzetlerinden olan orciğin, zaman içerisinde hediyelik ürün olarak farklı illere gönderilmesi ve yapılan tanıtımlar sayesinde Türkiye genelinde tercih edilen bir ürün haline geldiğini ifade edilirken, bu nedenle talebin her geçen gün arttığına işaret ediliyor.

.

AK Parti Elazığ milletvekili Zülfü Tolga Ağar sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Genç Gakgolar, mesajınızı aldım. siz istersinizde biz yapmazmıyız? sizi festivale götürmüyorum. Festivali size getiriyorum. Ağustos Ayında " Orjik festivali" yapıyoruz. Tüm dünyaya Elazığ'ımızın tescilli ürünü orjiği tanıtmaya hazırmısınız ? diyerek sözlerini tamamladı.

Kategorideki diğer haberler