Elazığ’lılar Balkanlarla 89 Yıl sonra İzmir’de Buluşuyor

Elazığ’lılar Balkanlarla 89 Yıl sonra İzmir’de Buluşuyor

İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 19 Haziran 2019 tarihinde “Gönülden Gönüle Sevgiyle El Ele. Balkanlılar ile Elazığ Kültürü Buluşuyor” programı düzenlenecek

İzmir’de “Gönülden Gönüle sevgiyle el ele Balkanlılar ile Elazığ kültürü buluşuyor” programı 19 Haziran tarihinde Kültürpark Fuar alanı 1. Nolu hol binasında düzenlenecek.

1948 yılından beri İzmir’de kurulmuş ve faaliyetlerini sürdüren, Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından önemli bir etkinliğe imza atılacak. Düzenlenecek etkinlikte Elazığ kültür, gelenek ve kürsübaşı müziğinin yanı sıra yöresel yemeklerde misafirlere tanıtılacak.

 

ELAZIĞ TARİHİ KÜLTÜRÜ, YEMEKLERİ VE KÜRSÜBAŞI TANITILACAK

Programla ilgili bilgi veren İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma DerneğiBaşkanı Muzaffer Acar, “Burada Elazığ’ın kadirşinaslığını, kardeşliğini, bağlılığını ve misafirperverliğini Allah’ın izniyle 19 Haziran da 1500 kişilik bir organizasyonla derneğimizin çalışmasıyla balkanlara misafir edeceğiz” dedi.

İzmir’de yaklaşık dört buçuk milyon ve dört buçuk milyon içerisinde bir buçuk milyon Balkanlı nüfusa sahip bir kitle var diyen, Acar, “ Balkanlıların 12 Balkan Ülkesinin, Başkonsolos, Konsolosluk, STK’lar, federasyonlarını, konfederasyonlarını davet ettik. Programımızda Balkanlılarla, Elazığlılar o gün İzmir’in fuar alanın da 1700 m2 bir fuar alanında buluşarak. ev sahipliği yapacaklarını” söyledi.

İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muzaffer Acar, “Etkinlik içerisinde Balkan ve Elazığ tarihimizin de sunumu yapılacak. Dernek üyeleri ürsü başı grubumuz müzik ziyafeti sunacak” dedi.

GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE ÇALIŞIYORUZ

İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Gökhan İlhan ise yaptığı açıklamada, “ İnşallah yapacağımız bu çalışmayla bir nebze olsun memleketimize bir faydamız dokunursa bizim için en büyük mutluluktur. Çünkü bu sivil toplum kuruluşları bir gönüllülük esasına göre çalışan bir kurumdur. Amacımız, Memleketimizin tanıtılmasıyla ilgili çaba sarf etmek. İnşallah Yapacağımız bu projeden sonrada Türkiye de bir ses getirmek olacaktır ” diye konuştu.

 

AMACIMIZ MEMLEKETİMİZİN TANITILMASI

İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Bektaş, “ Geniş kapsamlı bir program içeriğin de kültürün, sanatın, müziğin, yöremize ait yemeklerini ve Elazığ’ın yaklaşık dört bin yıllık kadim bir tarihini Balkan ülkelerine tanıtacağız. Amacımız bir araya gelerek kaynaşmak için İzmir de bulunan Elazığlılar olarak bunu kendimize bir görev olarak arz ettiklerini” söyledi.

 

1930’lu yıllarda Milli mubadele döneminde Balkanlardan Elazığ’a gelen ve halen evleri olan  kardeşlerimizi 89 yıl sonra bu kez İzmir’de kucaklamak istediklerini belirten Bektaş, “ 19 Haziran günü herkesi etkinliğimize bekliyoruz diyerek” sözlerini tamamladı.

Kategorideki diğer haberler

Ergün DUR

Ergün DUR

Tam 25 yıl olmuş bu korkunç katliam olalı...

Namaz Vakitleri