EMEKLİ ÖĞRETMEN İSMAİL AKSOY’UN 6. KİTABI YAYINLANDI

EMEKLİ ÖĞRETMEN İSMAİL AKSOY’UN 6. KİTABI YAYINLANDI

Manisa’nın Demirci ilçesinde emekli öğretmen İsmail Aksoy, ilçeyi tanıtan bir kitap yazdı...

Önceki yıllarda “İlimiz Manisa Bölgemiz Ege, Salnamelerde Demirci ve Demirci Eğitim Belgeseli” kitaplarının yazarı İsmail Aksoy son olarak Demirci’yi her yönü ile tanıtan geniş kapsamlı bir kitap yazdı.

Geçtiğimiz günlerde basımı yapılan “Halıkent’’ten Eğitimkent’e Demirci” kitabı ile ilgili olarak konuşan İsmail Aksoy, “Uzun zamandır bu güzel ilçemizi tanıtıcı bir kitap yazmayı düşünüyordum. 20 yıllık bir çalışmanın sonunda, düşüncem gerçekleşip gelecek nesillere bir hatıra bırakmanın mutluluğu içindeyim. Bilindiği gibi 1972 yılında H.Sedat Boyacıoğulları ve H.Alakese tarafından “Her Yönü ve Her Şeyi İle Demirci” isimli eseri yayınlamışlardır. O zamanki şartlara göre çok güzel bir eser olan bu kitap, aradan geçen yıllar içinde ne yazık ki yenilenemedi. Çevremizdeki ilçeleri tanıtan çok sayıda kitap yayınlanırken bizim ilçemiz için, gerek eğitim, gerek idari, gerekse fakülte çevresinden bir kısım hocalarımızın hazırlayıp yayınladığı kitaplar, alanlarında mükemmel çalışmalar olmasına rağmen daha çok toplum içinde alan bilgisine hitap ettiğini görmekteyiz. Acizane bu eseri Demirci’nin her kesimine hitap edecek bir kitap olarak hazırlamaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

İlçeyi en güzel şekilde tanıtmak, kaynak olabilecek bir eser ortaya koyabilmek için Eylül 2000 de çalışmaya başladığını Aksoy, “Yirmi yıldan uzun süren çalışmalarım sonucunda elinizdeki kitap oluştu. Demirci’nin 22’si merkez, 79’u merkez dışı mahallesini (köylerini) birkaç kez ziyaret ederek sağlıklı bilgi toplamayıp çok sayıda fotoğraf çektim. Demirci ve çevresi ile ilgili arşiv belgelerinden de yararlanarak herkesin anlayabileceği, kendisinden bir parça bulabileceği bir eserin oluşmasına gayret ettim" dedi.

Kitabın hazırlanması sırasında; bilgi ve belge toplanmasına katkı sağlayan kamu kurum ve kuruluşların yöneticilerine, mahalle muhtarlarına; ilçe içerisinde sık sık görüştüğüm kişilere, kitabın basımına destek veren herkese teşekkürlerini ileten Aksoy, "Birinci baskısını az sayıda yaptırabildim. 2. baskı için kitap içinde bilgi düzeltmesi ve yeni ulaştığım bilgileri de ekledim. İnşallah yakında baskısını gerçekleştireceğim” diye konuştu.

HABER: ADİL AKA

Kategorideki diğer haberler