Emre'ye Uzatılan fırça detayı Abdulaziz Han zamanına kadar uzanıyor

Emre'ye Uzatılan fırça detayı Abdulaziz Han zamanına kadar uzanıyor

Milli Takımın İzlanda havaalanında fırça gösterilmesinin asıl sebebi çok başka çıktı

Tarihte gerçekleşen olayların ve son Fransa galibiyetinin sonra fırçanın neden gösterildiği ortaya çıkıyor.

Bir tarih araştırmasının tespitleri ise işte şöyle;

Sultan Abdülaziz Han ve beraberindekiler, 1867’de Paris’te yeni imal edilmiş makinelerin görücüye çıktığı sergiyi gezmektedirler. Padişah, çember şeklinde bir cetvel ve önünde asılı kadife kaplı bir toptan meydana gelen makinenin önünde durur. Bu makine, günümüz lunaparklarında da görülen, topa atılan yumrukla kol kuvvetinin ölçüldüğü ilkel bir makinedir.

Osmanlı sultanı topun aldığı darbeye göre ibrenin cetvel üstünde hareket ettiği dinamometrenin adını sorar.

Kısa süren bir kararsızlığın ardından bir Fransız yetkili yutkunarak cevap verir: “Tete Turkue” Mevsim yazdır ama buz gibi bir hava eser ortalıkta... Fransız kaşif, “Türk Kafası” adını verdiği makinenin önünde Osmanlı Padişahının duracağını nereden bilebilirdi ki? Demek Avrupa için Türklerin kafası yumruk atmaya yarıyordu.

Sessizliği yine Sultan Abdülaziz Han bozar: “Halil Paşa, göster bakalım şunlara Türk kolunun kuvvetini!” Kayserili Halil Paşa, Abdülaziz Han gibi heybetli birisidir. “Emriniz başım üstüne hünkarım!” dedikten sonra ceketini çıkarır ve gömleğinin kollarını sıvar.

Herkes nefesini tutmuş olacakları beklemektedir.

Halil Paşa yaradana sığınıp öyle bir yumruk savurur ki, dinamometrenin dağılan yuvarlak ibresi, topu ve yayı Fransızların ayaklarının dibine savrulur. Dağılan makinenin karşısındaki Halil Paşa alaycı bir dille şunları söyler: “Bu Türk kafası değildir Sultanım! Bu olsa olsa, Avrupa kafası olmalı ki bir vuruşta dağıldı der.. Bu olay nerde oldu Fransada.. Biz Konyada Mehter’le kimi yendik Fransayı.. Halil Paşa’nın orda bir lafı var dikkatinizi çektimi bilmem Fransız kafası demiyor Avrupa kafası diyor.. İzlanda Almanya, Hollanda fark etmiyor.

 Milli Takımımıza Wc Fırçası gösterilmesinin detayının Abdulaziz Han zamanına kadar uzanan Unutamadıkları Türk Yumruğu 

2009 yılında Amerika’nın büyük ev eşyası üreticilerinden Amerikan Nevell – Rubbermaid şirketi tarafından üreten tuvalet fırçalarının ABD'de ‘Turk's Head (Türk kafası)' etiketiyle satıldığı ortaya çıkmıştı. ABD'de temizlik firmasında görevli bir Türkün uyarısı sonucu fark edilen skandalın durdurulması için Türk-Amerikan Hukuki Savunma Fonu (TALDF) şirket yönetimi nezdinde girişimde bulundu ve 2009'de 90 ülkede 6.5 milyar dolarlık ev eşyası satışı gerçekleştiren Rubbermaid yönetimi biz tüm pazarlama ekiplerimizi ve satış yaptığımız süpermarketleri bu tür tanımlamanın kullanılmaması konusunda eğiteceğiz” sözü vermişti.

Yaşanan bu olayların ardından Newell -Rubbermaid tarafından üretilen ve 'Turk's Head (Türk kafası)' ismiyle satılan tuvalet fırçaları ABD'deki Türklerin uyarıları sonucu piyasadan kaldırılmıştı. Görüyorsunuz hiçbir şey tesadüf değildir. Sıradan bir holigan taraftar işi değil, planlıdır. 

Kategorideki diğer haberler

Mehmet Halit İLHANCAN

Mehmet Halit İLHANCAN

Coronanın zorla yaptırdıkları, bizlere neler getirip neler götürdüğünü düşünmeye başladım

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

KORONALI GÜNLERDE” RAMAZANI ŞERİFİ” ASLINA UYGUN YAŞAMAK                                                                                                                                 

Namaz Vakitleri