GÖKHAN TEMUR: “ORTA VE UZUN VADELİ YATIRIMLARA ODAKLANMALIYIZ”

GÖKHAN TEMUR: “ORTA VE UZUN VADELİ YATIRIMLARA ODAKLANMALIYIZ”

MÜSİAD İzmir Başkanı Gökhan Temur, Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkarılmasıyla sıcak para girişinde artışların gözlenebileceğini belirterek, orta ve uzun vadeli yatırımlara odaklanılması gerektiğine dikkati çekti...

MÜSİAD İzmir Başkanı Gökhan Temur, Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkarılmasıyla "sıcak para" girişinde artışların gözlenebileceğini belirterek, "Sıcak para giriş-çıkışlarının riskleri mutlaka göz önünde bulundurulmalı. MÜSİAD olarak görüşümüz orta ve uzun vadeli portföy yatırımları ve doğrudan yatırımların artırılmasına odaklanılması gerektiği yönündedir." ifadelerini kullandı.

Temur, yaptığı açıklamada, gerek FATF'ın Türkiye'yi gri listeden çıkarmasını içeren kararı gerekse son bir yıllık dönemde CDS risk priminde gözlenen gerileme ve kredi derecelendirme kuruluşlarının yukarı yönlü revizyonlarının Türkiye'yi yatırımlarda yeniden güvenli liman haline getirdiğini/getireceğini vurguladı.

MÜSİAD İzmir Başkanı Temur, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Sıcak para girişinde gözlenecek muhtemel artışlar döviz kuru üzerindeki baskıyı azaltarak iç piyasanın canlı görünümüne destek olacaktır. Sıcak para giriş-çıkışlarının olağanüstü ve öngörülemeyen bir şekilde ve hızda gerçekleşebilmesine yönelik riskleri mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

MÜSİAD olarak görüşümüz orta ve uzun vadeli portföy yatırımları ve doğrudan yatırımların artırılmasına odaklanılması gerektiği yönündedir.

Zira geçmiş tecrübelerimiz göstermektedir ki kısa vadeli sermaye girişleri piyasaları anlık bir şekilde rahatlatmakta ve kalıcı bir çözüm sunmamaktadır. Buna karşın hızlı ve engellenemeyen sermaye çıkışları, piyasalar üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

SICAK PARA GİRİŞİ ARTACAK!..

Bu bağlamda MÜSİAD olarak görüşümüz, cari açığın finansmanında sıcak para girişinin yoğunluğunun azaltılması, orta ve uzun vadeli portföy yatırımları ve doğrudan yatırımların artırılmasına odaklanılması gerektiği yönündedir.

Bu noktada ekonomi yönetimi tarafından oluşturulacak politikaların uzun vadeli etkinliğine sahip olması gerektiğini ifade ediyor, Türkiye ekonomisinde üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyüme sürecinin devam edeceğine olan inancımızı yineliyoruz."

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.