Gözlem noktasında Türkiye'de olacak

Gözlem noktasında Türkiye'de olacak

Dağlık Karabağ savaşı 44 sonra Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlandı

 

Ermenistan, Azerbaycan karşısında yenilgiyi kabul etmesinin ardından ateşkes nasıl denetlenecek sorusuna yanıt veren  Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü Leyla Abdulleyeva, " Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan giderse de anlaşma değişmez. Anlaşmaya göre çekilme 20 gün içinde tamamlanacak.Türkiye ve Rusya bölgede barış gücü görevi yapacak" dedi. 

Dağlık Karabağ savaşı 44 sonra Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlandı. Azerbaycan'ın 30 yıllık Karabağ hasreti biterken, Rusya arabuluculuğuyla ateşkes ilan edildi. 


"GÖZLEM NOKTALARINDA TÜRKİYE'DE OLACAK"


Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Leyla Abdullayeva, Ermenistan ile imzalanan anlaşmanın 5’inci maddesine değinerek,“Anlaşmaların uygulanmasına dair kontrolün sağlanması amacıyla kontrol merkezi oluşturulacak. Anlaşmada herhangi bir ülkenin adı geçmiyor. Bu kafalarsa soru işaretine neden olabilir ancak, bölgede hayata geçirilecek kontrol ve gözlem merkezinde Rusya ile birlikte Türkiye’de yer alacak.Türkiye'nin de ateşkes gözlem noktalarında olacağı kesin” diye konuştu. Abdullayeva, Azerbaycan'ın her daim yanında olan Türkiye'ye teşekkür etti.


"ERMENİSTAN 20 GÜN İÇİNDE ÇEKİLECEK"


DHA'ya konuşan Abdullayeva, Ermenistan'ın çekilmesine yönelik de açıklamalarda bulunarak, " Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan giderse de anlaşma değişmez. Anlaşmaya göre çekilme 20 gün içinde tamamlanacak" dedi. 

Kategorideki diğer haberler