GÜZELBAHÇE KAMPÜSÜ’NÜN TEMELİ 12 HAZİRAN’DA ATILIYOR

GÜZELBAHÇE KAMPÜSÜ’NÜN TEMELİ 12 HAZİRAN’DA ATILIYOR

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İZTO Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzelbahçe Kampüsü’nün temelini 12 Haziran Çarşamba günü atacaklarını açıkladı.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzelbahçe Kampüsü’nün temelini 12 Haziran Çarşamba günü atacaklarını açıkladı. Özgener, “Tamamlandığında 2 milyar Türk Lirası’nı bulması beklenen yatırım maliyeti ile ülkemizde bugüne kadar bir üniversite tarafından tek seferde yapılan en büyük yatırım olması planlanan yeni kampüsümüzün temelini, 12 Haziran Çarşamba günü saat 17.00’de hep birlikte atarak, bu ortak hayalimizin en önemli aşamasını gerçekleştireceğiz” dedi.

YAŞANANLAR İNSANLIK ADINA ENDİŞE VERİCİ

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz başkanlığında gerçekleşti. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, açılış konuşmasında gündeme ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasına İsrail’in sivillere yaptığı saldırıyı kınayarak başlayan Özgener, “7 Ekim’den bu yana İsrail’in sivil-kadın-çocuk ayrımı gözetmeksizin düzenlediği ve bizim de ilk günden bu yana kınadığımız saldırılar, Rafah kentinde yaşananlarla çok daha büyük bir boyuta ulaşarak dünya genelinde yankı buldu. Bölgede yaşananları endişe ile takip ediyor, 7’den 70’e bütün sivil halkın yaşadığı vahşeti büyük bir utançla izliyoruz. Yaşananları yalnızca bir savaş, politik bir mesele olarak görmek imkansız. Yıllar sonra bile unutulamayacak, hafızalarımıza kazınan bu görüntüler insanlık adına endişe verici” dedi.

ENFLASYONUN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Ekonomiye ilişkin verileri değerlendiren Özgener, “Merkez Bankası’nın da belirttiği gibi, enflasyonun, Mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra, iç talebin kontrol edilmesiyle, yılın geri kalanında düşmesi bekleniyor. Merkez Bankası’nın yayınladığı son Para Piyasaları Kurulu Notu’nda da belirttiği gibi; tüketim ithalat kalemindeki yavaşlamanın hızlanması ve ithalat baskısının hafiflemesi gerekiyor. Bu bağlamda, enflasyon ne kadar hızlı düşerse, reel sektör olarak yüksek faizin yarattığı daraltıcı etkiden o kadar az etkileniyor olacağız. Enflasyonun hızlı düşüşünü sağlamak için atılacak adımlar ve sıkı para politikasının inandırıcılığı işte tam olarak bu sebeplerden dolayı önemli” diye konuştu.

KAYIT DIŞI EKONOMİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Kayıt dışı ekonominin kontrol alınması gerektiğini vurgulayan Özgener sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce de dile getirdiğim bir diğer husus: kayıt dışı. Kayıt dışı olan her şeyin bedelini, işini düzgün yapan bizler ödüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız da bütçe dengelerini kontrol etmek adına kayıt dışı ekonominin azaltılmasını birinci öncelik olarak görüyor. Kayıt dışı ekonominin varlığı, firmalarımız açısından hem haksız rekabete yol açıyor, hem de verimlilik artışını engelliyor. Bu nedenle bütçedeki açığı gidermek için atılacak ilk adım; kayıt dışı kazançların tespit edilmesi ve vergilendirilmesi olmalıdır. Kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi için atılacak tüm adımları destekliyor, bu adımların enflasyonla mücadeleye de destek olacağı inancıyla bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz”

KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİ

Kamuoyunda çok tartışılan sokak hayvanlarına ilişkin yasa tasarısına ilişkin değerlendirmede bulunan Özgener, “Hükümetimiz tarafından sokaklardaki başıboş hayvanların yaratabileceği tehlikelerin önüne geçebilmek için bir çözüm yolu aranmasını olumlu karşılıyoruz. Ancak bunun yolu, belediye barınaklarında 30 gün boyunca sahiplenilmeyen hayvanların uyutularak hayattan koparılması olmamalı. Hepimizin vicdanını rahatsız eden böyle bir uygulama yerine, çözüm yolları aramamız gerektiği kanaatindeyim. Karşıyaka Belediye Başkanımız Sayın Yıldız Ünsal, bugün sokak hayvanlarının yaşam hakkına yönelik düzenledikleri Can Dostlar Çalıştayı’nda ‘kısırlaştırma seferberliği’ çağrısında bulundu. Şahsım ve kurumum adına bu çağrıyı çok önemli buluyor, kontrolsüzce sayıları artan sokak hayvanlarının yarattığı tehlikenin, etkin bir “kısırlaştırma” uygulamasıyla çözüme kavuşacağına inanıyorum” dedi.

EROĞLU’NA ŞEREF SERTİFİKASI

Toplantıda, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Erol Eroğlu, “TOBB 10. Yıl Hizmet Şeref Sertifikası”nı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Meclis Başkanı Selami Özpoyraz’dan aldı.

Kategorideki diğer haberler