HARPUT SENFONİSİ EYLÜL’ÜN 23’ÜNDE İZMİR’DE

HARPUT SENFONİSİ EYLÜL’ÜN 23’ÜNDE İZMİR’DE

Harput Senfonisi Eylül Ayının 23’ünde İzmir Adnan Saygun Konser salonunda gerçekleştirilecek

EGE ELDERFED ve Elazığ Vakfı’ndan ilimizi geleceğe taşıyacak bir proje daha!

Elazığ’ın dışarıdaki yüzleri; EGE ELDERFED ve Elazığ Vakfı’ tarafından geleceğe taşıyacak bir proje İzmir’de gerçekleştirilecek.

 

İzmir’de faaliyetlerini yürüten Ege Elazığ Dernekler Federasyonu (EGE ELDERFED )Başkanı Nejat Ak 7-11 eylül tarihleri arasında Ahçik filmi üzerine bir takım ziyaret ve istişarelerde bulunmak üzere Ünlü Yönetmen Osman Sınav ve ülkemizin nadir belgesel yönetmenlerinden Ertuğrul Karslıoğlu ile birlikte Elazığ’a geleceklerini duyurdu ve amaçlarının Harput ve Elazığ’ımızın tanıtımına katkıda bulunacak bir sosyal sorumluluk projesine imza atmak olduğunu kaydetti. Başkan Ak ayrıca, Harput Senfoni Konserinin yakın zamanda İzmir’de gerçekleştirileceğini de ifade etti.

 

 

Elazığ’ın dışarıdaki iki yüzü olan EGE ELDERFED ve Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı ilimizi geleceğe taşıyacak bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan EGE ELDERFED Başkanı Nejat Ak, Ahçik filminin çekimi ile alakalı olarak EGE ELDERFED Yönetimi, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı yönetim kurulu üyeleri, ünlü yönetmen Osman Sınav ve belgesel yönetmeni Ertuğrul Karslıoğlu ile birlikte Elazığ’a gelerek,  bir takım istişarelerde bulunduklarını “söyledi.

 

“TAMAMEN BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ”

 

Başkan Ak açıklamalarında; “Amacımız bu film vesilesi ile Harput’u Elazığ’ın  tanıtabilmek. Oradan gelecek gelirin sosyal proje için harcanacağını ve ticari açıdan bir beklentimiz olmadığını belirtmek isterim. kimsesiz fakir çocukların eğitimine katkıda bulunmak adına kullanmak istiyoruz ve bunun için bir fon oluşturmayı planlıyoruz. Zaten Ahçik filmi projesi Elazığ Kültür Vakfı ve federasyonumuz EGE ELDERFED’in ortaklaşa yaptığı bir proje. Vakıf Başkanı Mehmet Çağlar ile birlikte Vakıf Yönetimi de bizim Elazığ’da olacağımız tarihlerde Elazığ’da bulunacak. EGE ELDERFED yönetimi ve Türk dizi tarihinde önemli bir yeri olan ünlü yönetmen, yapımcı Osman Sınav, birçok dev yapımda imzası bulunan Ertuğrul Karslıoğlu ve senarist arkadaşımız ile birlikte 7 eylül akşamı Elazığ’da bir dizi istişare ve ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ’a geldik. 8 eylül tarihinde de bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Harput Kısa Film Festivali var. Ertuğrul Bey orada jüride yer alıyor aynı zamanda Osman Bey de  jüri başkanı olacak. Bizler zaten Özellikle Ahçik’in senaryosu ile bir takım görüşmeler yapmak için geliyoruz. Zaten daha önce de Osman Sınav Bey ile görüşmelerimizde kararlaştırmıştık Elazığ ziyaretimizi. Osman Bey’in de film ile ilgili hikâyenin geçtiği toprakları görüp ziyaret etmesi de film açısından önemli. Zaten Fırat Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof.Dr. Ahmet Aksın Bey ile de görüşüyoruz. Sedat Çağlayan Bey ile de görüştüm.  Geldiğimizde film hakkında görüş alışverişinde bulunacağımız çok değerli insanlar olacak. Yine İlimizin yöneticilerine bir takım ziyaretler gerçekleştireceğiz, istişarelerimiz olacak. Projemiz hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız, projemizin film olarak hayata geçtiği zaman neler olup biteceğine dair karşılıklı fikir alışverişinde bulunacağız, bu sosyal projemizin gerçekleşmesinde tüm Türkiye’deki tüm Elazığlıların desteğini beklediğimizi anlatacağız” diye konuştu.

 

“HARPUT’TAKİ DİNLERİN KARDEŞLİĞİNİ KONU ALACAK”

 

Ahçik Filmin konusuna dair de ipuçlarını gazetemizle paylaşan Başkan Ak, “Ahçik filminde dinlerin kardeşliğini işlenmesi düşünüyoruz.. Ermeni tehcirini işlemekten ziyade iki kültürün ortak kardeşlik çerçevesi içerisinde  daha doğrusu dört dinin Harput’ta nasıl kardeşçe geçindiklerini, nasıl aynı lokmalara el uzattıklarını anlatmaya çalışacağız. Konunun içeriği çok geniş. Elazığ’da zaten tarihçi akademisyen hocalarımızla vs film ile alakalı istişarelerde bulunacağız  Yani  konunun içeriği çok geniş. Amacımız Kültür Bakanlığından filmin onay alması.” dedi.

 

“HARPUT SENFONİSİ İZMİR’DE YANKILANACAK!”

 

Başkan Nejat Ak, ayrıca 23 eylül tarihinde İzmir’de Harput Senfoni Konseri düzenleyeceklerinin de bilgisini vererek; “23 eylül tarihinde İzmir’de Adnan Saygun Gösteri Merkezinde  Harput Senfoni konseri gerçekleştireceğiz yine bu proje de Elazığ Vakfımız ile birlikte ortaklaşa gerçekleştireceğimiz bir proje. Görüşmelerimiz ve görevlendirmelerimiz yapıldı. Konseri İzmir Devlet Senfoni Orkestrası icra edecek. Salon bin 700 kişilik ancak pandemiden dolayı 750 kişiye düşürülmüştü. Son gelen bilgilere göre ise 300 kişiye düşürülmüş. Açıkçası izleyici kapasitesini artırmanın yollarını bulmaya çalışıyoruz. Aslında gönlümüz bin 700 kişilik salonda konseri düzenlemekti ama şartlar elvermiyor. Pandeminin bitmesini beklediğimiz takdirde de bir şeyleri hayata geçiremiyoruz “ dedi.

 

“BU FİLM, ELAZIĞ’I GELECEĞE TAŞIYACAK!”

 

Bilgiler vermeyi sürdüren Başkan Ak; “Bu film Elazığ’ı geleceğe taşıyacak! Geçmiş tarihte yaşanmış güzellikler, dostluk ve aşklar bu sanat eseri ile anlatılacak. Toplumlararası anlaşmazlıkların ve sorunların çözümünde spor ve sanatın uzlaşıcı ve yakınlaştırıcı bir rol üstleneceğine inanıyorum. Bu nedenle Ahçik’in de yer aldığı Harput Senfonisini önemsiyoruz. Böylece 4 bin yılı aşkın bir tarihe sahip olan Harput’ un kültürel zenginliğini, sosyal hayatın ve paylaşımın sırlarını ve güzelliklerini dünyaya tanıtarak, geçmişte Müslüman ve Ermenilerin uzun bir süre kardeşçe ve beraber yaşadığı, başka bir ifade ile toplumlararası dostluğunu anlatma fırsatı bulacağız” diyerek açıklamalarını tamamladı.

 

“ YER YERİNDEN OYNASIN İSTİYORUM “

 

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlar, “23 Eylül İzmir’de Adnan Saygun Konser Salonu’nda konser için sanıyorum anlaşma sağlayarak resmileştirdik. İzmir Devlet Senfoni orkestrası çalacak. Bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Kısmet olursa 23 Eylül’de Harput Senfonisini çalacağız. Daha bitmedi. Yine Eylül sonlarında yine İstanbul’da Harbiye Açık Hava’da Harput Senfonisini çalmayı planlıyoruz. Bu sefer Harbiye Açık Hava’yı planlıyoruz. Devasa olsun. Yer yerinden oynasın istiyorum” ifadelerini kullandı

 

 

Kategorideki diğer haberler