Hata arayan değil katkı koyan lazım

Hata arayan değil katkı koyan lazım

Geçtiğimiz günlerden Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Alpaslan’ın katıldığı bir televizyon kanalında İnciraltı hakkında yaptığı açıklama, İnciraltı Toprak Sahipleri tarafından tepkiyle karşılandı

 

 

Alpaslan’ın, katıldığı bir canlı yayında kendisine yöneltilen İnciraltı imar problemleri hakkındaki soru üzerine,  “Biz en başından beri İnciraltı’nın tarımsal alan olarak kalması gerektiğini düşünüyoruz. İnciraltı imara açılmamalı” ifadelerine  karşılık İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı Tayfun Karabulut’tan açıklama geldi. Karabulut, “Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanını 2016 Mart ayında ziyaret ettik. Ziyaretimizde kendisine İnciraltı planlanmasına neden karşısınız diye sormuştuk. Kendileri çok pozitif bir yaklaşımla böyle bir net kararlarının olmadığı, hatta İzmir’de her yerin planlanabileceğini, ama doğal doku korunarak, bilimsel yapılması gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerine kendisine ortak bir basın açıklaması yapma teklifimizi iletip, iki gün sonra da olumlu cevap almıştık. Tarafımıza ilettikleri Oda görüşü doğrultusunda hazırladığımız ortak basın açıklamasını 1 Nisan 2016 tarihinde kendilerinin onayı ile kamuoyu ile paylaşmıştık. Hatta bu pozitif ve cesaretli yaklaşımlarından dolayı katıldığımız birçok toplantıda kendilerini örnek gösterip, teşekkür etmiştik. Ancak Oda'nın son yaptığı açıklama biz toprak sahipleri ile tüm İzmirliler de şok etkisi yarattı” dedi.

‘İÇ İÇE YAŞAMALI’

Ne oldu da  kararları değişti ve böyle bir açıklama yapma gereği duyduklarını vurgulayan Karabulut, “65 yaşında önemli bir sivil toplum örgütünün bu durumda olması çok üzücü. İnternette arama motorlarına yazıldığında bu açıklamaların çıktığını bile bile bu açıklamaları yapmaları çok acı. Bu saatten sonra Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nin açıklamalarını nasıl güvenelim, İzmir nasıl güvensin. İzmir’de yaşayan vatandaşlar olarak, meslek odalarını hata arayıp durduran değil, eksik görüp, uyarıp katkı koyan, İzmirlilerle iç içe yaşayan olsun isteriz” diye konuştu.  İzmir’de geçmişte yapılan bir çok hatalı planlamanın yarattığı olumsuzlukların İnciraltı'nın planlanmasını engelleyerek ve Balçovalı vatandaşları cezalandırarak örtbas etmeye çalışıldığını dile getiren Karabulut, sözlerini şöyle sürdürdü: Konu İnciraltı olunca aslan kesilenler, İzmir’in onca olumsuz yapısını görmezden gelerek, tüm İzmir’in hatalarını İnciraltı ve Balçova’nın büyümesini engelleyerek  çözemezsiniz. Bu vicdansızlıktır.”

 

‘EN İYİ ONLAR BİLİYOR’

 

İnciraltı’na  gökdelen imar istemedikleri ve çevreci bir planlama istedikleri için birçok kesimin tepkisini çektiklerini anlatan Karabulut, “Bölgenin tarım vasfının kalmadığını en iyi meslek odaları biliyor. Ancak bürokrasinin bugünkü engeli ile üzerimize geliyorlar.  İnciraltı bugün hala yeşil kalabildiyse bu biz toprak sahiplerinin sayesindedir, bu unutulmamalıdır. Bizleri sahipsiz bulup üzerimize gelenler bilmelidir ki; İnciraltı, sağlık turizmi odaklı planlanırsa İzmir kazanır, İzmirli kazanır. Bizler topraklarımızın emlak deposu olmasını değil, istihdam deposu olacak şekilde planlanmasını istiyoruz” dedi.

 

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulunu'na çağrıda bulunduklarını ifade eden Karabulut, Tüm oda başkanlarımızı İnciraltı’nda misafir etmek istiyoruz. Eksik bilgimiz varsa gelin siz tamamlayın. Fikirlerimizi paylaşalım. Bizler 5 nesildir İzmir’de yaşayan rantçı olmayan, şehrini seven ve korumuş İzmirlileriz. Sizler de İzmir’in ve İzmirlilerin hakkını korumak amacı güden kuruluşlarsanız birlikte olalım. Bizleri sadece araçla ve bisikletle geçtiğiniz yerlerin sahipleri olarak bilmeden, görün, dinleyin, dinleyelim” diye konuştu.

Kategorideki diğer haberler