Hocaların hocası yaşamını yitirdi

Hocaların hocası yaşamını yitirdi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji ABD öğretim üyelerinden 83 yaşındaki Prof.Dr. Taylan Kabalak hayatını kaybetti

 

Endokrinoloji alanında bugüne kadar yüzlerce doktor yetiştiren Taylan Kabalak' ın ölümü, tıp camiasını yasa boğdu. Kabalak,yarın Çeşme ilçesinde toprağa verilecek.

Prof. Dr. Taylan Kabalak;

1937 Uşak doğumludur. 1961 yılı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Ege Üniversitesi Tıp  Fakültesi Dahiliye Kliniği'nde 1976’da doçent, 1982’de profesör olmuştur. İç hastalıkları, nükleer tıp  uzmanı, endokrinoloji uzmanlığı bulunmaktadır. 1982-2001 yılları arasında değişik dönemlerde Ege  Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı başkanlığı yapmıştır.  Halen emeklidir.

ETA (European Thyroid Association), Ege Endokrinoloji Derneği (Türkiye Endokrinoloji Metabolizma  Derneği kurulduktan sonra kapanmıştır.) kurucu üyesi ve başkanlığı, Ege Obez Hasta Derneği kurucu  üyesi ve bir dönem başkanı, Ege Osteoporozlu Hasta Derneği kurucu üyesi, Ege Diyabetle Kolay Yaşam  Derneği kurucu üyesi ve başkanlığı, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği (2003  yılı öncesi) yönetim kurulu üyesi ve iki dönem ikinci başkanı, Ulusal Endokrinoloji Dergisi Editörü (Daha 
sonra JTEM olarak Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneğine geçmiş ve adı  değişmiştir), Journal of Turkish Endocrinology and Metabolism (JTEM) 2003 yılına kadar editörü,  Journal Endocrinology (USA) editorial board'unda yer almış, Endocrinoloji El Kitabı üç editöründen  birisi, Klinik Tiroid (Textbook) üç editöründen birisi, Vakalarla tiroid, kitap, 4 editöründen birisi, Tiroid  El Kitabı 2009 ve 2012 basımları editörü ve bunlara ilaveten endokrinoloji alanında çok sayıda kitabın yazar kadrosunda yer almıştır. Aynı zamanda çok sayıda bilimsel araştırma ve makalenin de kadrosunda yer almıştı.

Kategorideki diğer haberler

Mehmet Halit İLHANCAN

Mehmet Halit İLHANCAN

Coronanın zorla yaptırdıkları, bizlere neler getirip neler götürdüğünü düşünmeye başladım

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

KORONALI GÜNLERDE” RAMAZANI ŞERİFİ” ASLINA UYGUN YAŞAMAK                                                                                                                                 

Namaz Vakitleri