İşte AK Parti'nin yeni A takımı

İşte AK Parti'nin yeni A takımı

Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş'a önemli görev

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti'nin 7. Büyük Kongresi öncesi yaptığı açıklamada 75 kişilik MKYK listesi oluşturulduğunu söyledi. Yeni listede 47 yeni isim yer aldı. AK Parti’nin mevcut MKYK listesindeki 22 isim ise liste dışı kaldı. AK Parti'de MYK da belli oldu. Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş'a önemli görev verildi.

2023 seçimleri için lider kadrolarını belirleyen AK Parti'nin 7. Olağan Kongresi Ankara'da gerçekleştirildi. Yapılan AK Parti 7'nci Olağan Kongresi'nde 75 kişilik MKYK listesi belli oldu. AK Parti MYK listesi de belli oldu. Listede kimler var. İşte isimler ve görevleri...

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda, Binali Yıldırım, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Erkan Kandemir, Fatih Şahin, Hayati Yazıcı, Ali İhsan Yavuz, Hamza Dağ, Efkan Ala, Jülide Sarıeroğlu, Özlem Zengin, Mehmet Özhaseki, Nurettin Canikli, Vedat Demiröz, Mustafa Şen, Leyla Şahin Usta, Ömer İleri ve Çiğdem Karaaslan yer aldı. AK Parti Genel Başkanvekilliğine Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş getirildi.

İŞTE İSİMLER VE GÖREVLERİ 

1. Recep Tayyip Erdoğan – Genel Başkan
2. Binali Yıldırım – Genel Başkanvekili
3. Numan Kurtulmuş- Genel Başkanvekili
4. Hayati Yazıcı – Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı
5. Erkan Kandemir – Teşkilat Başkanı
6. Ali İhsan Yavuz – Seçim İşleri Başkanı

7. Hamza Dağ – Tanıtım ve Medya Başkanı
8. Efkan Ala – Dış İlişkiler Başkanı
9. Jülide Sarıeroğlu – Sosyal Politikalar
10. Özlem Zengin – Halkla İlişkiler ve Sivil Toplum Başkanı
11. Mehmet Özhaseki - Yerel Yönetimler Başkanı
12. Nurettin Canikli – Ekonomi İşleri Başkanı
13. Vedat Demiröz – Mali ve İdari İşler Başkanı
14. Mustafa Şen – Ar-Ge ve Eğitim Başkanı

15. Leyla Şahin Usta – İnsan Hakları Başkanı
16. Ömer İleri - Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı
17. Çiğdem Karaaslan – Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı
18. Fatih Şahin – Genel Sekreter
19. Ömer Çelik – Parti Sözcüsü
20. M. Naci Bostancı – TBMM Grup Başkanı
21. Mahir Ünal – TBMM Grup Başkanvekili

 

22. Mustafa Elitaş – TBMM Grup Başkanvekili
23. Bülent Turan - TBMM Grup Başkanvekili
24. M. Emin Akbaşoğlu - TBMM Grup Başkanvekili
25. Cahit Özkan – TBMM Grup Başkanvekili
26. Ayşe Keşir – Kadın Kolları Başkanı
27. Eyüp Kadir İnan –Gençlik Kolları Başkanı

 

MKYK LİSTESİ... ASİL ÜYE ADAYLARI: 

Abdurrahim Fırat, Abdurrahman Kurt, Ahmet Büyükgümüş, Ahmet Gündoğdu, Ahmet Sami Ceylan, Alaattin Parlak, Ali İhsan Yavuz, Ayhan Salman, Ayşe Böhürler, Bayram Şenocak, Behriye Eker, Bekir Bozdağ, Belgin Uygur,

Binali Yıldırım, Burhan Kayatürk, Burhan Sakallı, Bülent Tüfenkci, Büşra Paker, Cem Şahin, Cüneyt Yüksel, Çiğdem Karaaslan, Derya Yanık, Efkan Ala, Emine Zeybek, Emre Ete, Erkan Kandemir, Fatih Şahin,

Fatma Aksal, Fatma Betül Sayan Kaya, Fatma Güldemet Sarı, Hacı Bayram Türkoğlu, Haluk İpek, Hamza Dağ, Hasan Sert, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, İsmail Cenk Dilberoğlu,

 

Jülide Sarıeroğlu, Leyla Şahin Usta, Lütfiye Selva Çam, Mehmet Ali Zengin, Mehmet Kasım Gülpınar, Mehmet Nil Hıdır, Mehmet Özhaseki, Menderes Türel, Metin Bulut, Metin Külünk, Metin Tarkan, Murat Baybatur, Mustafa Köse, Mustafa Şen, Mustafa Yel, Mücahit Birinci, Numan Kurtulmuş, Nurcan Dalbudak, Nurettin Canikli, Orhan Miroğlu,

Ömer Çelik, Ömer İleri, Özlen Zengin, Öznur Çalık, Resul Kurt, Seda Sarıbaş, Sevan Sıvacıoğlu, Sevgi Yiğit, Sumru Altuğ, Sunay Karamık,

 

Şamil Tayyar, Şaziye Gündüz, Şebnem Koçaelçi, Tahir Akyürek, Tuba Vural Çokal, Türk İslam Karakoç, Vedat Demiröz.

22 İSİM LİSTE DIŞI KALDI 

AK Parti’nin 50 kişiden oluşan mevcut MKYK listesinden 22 kişi liste dışı kaldı. Liste dışı kalanlar arasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirilen Lütfi Elvan ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da var. 

İŞTE LİSTE DIŞI KALAN İSİMLER: 

Kars Milletvekili Ahmet Arslan,

Konya Milletvekili Ahmet Sorgun

Kars Milletvekili Ahmet Tan

 

 

Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz

İstanbul Milletvekili Erol Kaya

İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy

 

İstanbul Milletvekili İffet Polat

Mersin Milletvekili Lütfi Elvan

Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal

 

Aydın Milletvekili Metin Yavuz

İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş

İzmir Milletvekili Mahmut Atila Kaya

 

Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar

Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı

Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban

Ayrıca Mehmet Akif Kalaycı, Tuğba, Işık Ercan, Vildan Polat (Yedek listede yer aldı), Gökçen Özdoğan Enç, Hatica Kübra Öztürk Gökkaya, Harun Karacan ve Hatice Merve Tatar. MKYK listesinden çıkan milletvekilleri İffet Polat ve Zehra Taşkesenoğlu Ban ise Merkez Disiplin Kurulu üyeliğine kaydırıldı.

 

DİKKAT ÇEKEN İSİMLERİ ZAFER ŞAHİN DEĞERLENDİRDİ 

Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'ni CNN TÜRK canlı yayınında Dicle Canova'ya değerlendirdi. Zafer Şahin'in açıklamaları şöyle:

 

Eskiden Türkiye'de Bakanlar Kurulu açıklandığında hep kabinenin bölgesel dengesinden bahsedilirdi. Bu MKYK listesinde de böyle bölgesel denge dikkat edildiğini görüyorum. Özellikle Doğu, Güneydoğu'dan birçok önemli ismin kanaat önderi diyebileceğimiz isimlerin o listede olduğunu görüyoruz. Aslında toplumun tamamını kapsayacak isimlere de yer verilmiş orada. Mesela burada Güneydoğu bazında Abdulferit Fırat'ın yeğeni böyle bir isim söz konusu.

 

ESKİ TÜRKİYE GÜZELİ DE LİSTEDE 

Yine baktığınız zaman burada Alevi kanaat önderi Metin Tarhan'ı görüyoruz. O dikkat çekici bir isim. Yine burada Türkiye'deki Ermeni cemaatinin önde gelen isimlerinden Sevan Sıvacıoğlu'nu görüyoruz. Bu da yine bence dikkat çekici bir isim. İYİ Parti'den geçen bir milletvekili vardı, Tuğba Hanım. O da yine listede. Enteresandır daha önce Aydın Kadın Kolları başkanlığı da yaptı. Seda Sarıbaş... O da eski Türkiye güzeli. O da var. Yine aynı şekilde partinin kurucu kadrolarından isimler de listede yer alıyor.

 

Baktığınız zaman hem bölgesel denetimler gözetilmiş hem Türkiye'de her topluma her kesime hitap edebilecek kesimlere yer verilmiş. Dengeli, Türkiye'deki sanki siyaset biraz böyle 2023 seçimlerine doğru biraz daha siyasetin dili farklılaşacak gibi görünüyor. Siyaset yapabilecek isimlerin mesela bu listede ağırlıklı olarak yer aldığını görüyoruz. Hem sokakta hem sahada hem televizyon ekranlarında öne çıkan bazı isimleri de bu listede görüyoruz.

 

DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGELERİNDEKİ KANAAT ÖNDERLERİNİN MKYK'DA YER ALMASI 

AK Parti o bölgede en çok oy alan iki partiden biri. Öyle düşündüğümüz zaman zaten bu isimlerin kendisine yer bulması sürpriz değil. Ama tabiki AK Parti'nin karşısındaki blokta siyaset yapan partilerin de kendilerine hedef kitle olarak o bölgeyi ve o seçmeni seçtiğini görüyoruz. Bu ona yönelik önlem olarakta değerlendirilebilir. Ama bir kez daha altını çizelim o bölgeden en çok oy alan 2 partiden biri olduğu için ben listede böyle bir ağırlığı olmasını aslında şaşırtıcı bulmuyorum.

19 KADIN ÜYE VAR 

19 kadın üye var. Bu da bence çok önemli. Yani 75'te 19 ciddi bir oran. Hani Türkiye'de işte İstanbul Sözleşmesi'nde son dönemde yürütülen tartışmalara baktığımızda kadınların siyasette temsili noktasında AK Parti'nin bir ön aldığını burada MKYK listesinden de görebiliyoruz. Yine listede benim dikkatimi çeken isimlerden birisi de Menderes Türel. Kendisi biliyorsunuz daha önce de yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı yapmıştı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştı. Onun tekrar biz MKYK'ya döndüğünü görüyoruz. Menderes Türel de hem Antalya'da önemli bir isim hem sahil kesiminde siyaset yapan öne çıkan isimlerden birisi.

 

MKYK’DA BAKANLIK YAPAN 11 İSİM YER ALDI 

AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yapılan tüzük değişikliğiyle Genel Başkanvekilliği 2'ye, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üye sayısı 75'e çıkarıldı. AK Parti MKYK’da bakanlık yapan 11 ismin girmesi dikkat çekti.

 

BİNALİ YILDIRIM:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Eski Başbakan ve Eski TBMM Başkanı

NUMAN KURTULMUŞ: 

Eski Başbakan Yardımcısı, Eski Kültür ve Turizm Bakanı

HAYATİ YAZICI: 

Eski Devlet Bakanı, Eski Başbakan Yardımcısı, Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı

NURETTİN CANİKLİ:

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı, Eski Başbakan Yardımcısı ve Eski Millî Savunma Bakanı

BEKİR BOZDAĞ: 

Eski Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı

ÖMER ÇELİK: 

Eski Kültür ve Turizm Bakanı ve Eski Avrupa Birliği Bakanı

BÜLENT TÜFENKCİ: 

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı

 

EFKAN ALA:

Eski İçişleri Bakanı

 

FATMA BETÜL SAYAN KAYA: 

Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı

MEHMET ÖZHASEKİ: 

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı

 

FATMA GÜLDEMET SARI: 

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı

BİNALİ YILDIRIM'IN YENİ GÖREVİ BELLİ OLDU 

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ise açıklamalarında şunları söyledi;

İki Genel Başkan vekili olacak demiştik. Bu iki isim Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş. Güneydoğu'dan Şeyh Sait'in torunlarından isimler var. Alevi Kanaat önderi var Metin Bey... Metin Tarhan. Ermeni vatandaşlarımızı temsilen bir kanaat önderi var. Bu listede ekranlarda AK Parti politikalarını savunan isimleri görüyoruz. Mücahit bilici gibi. Seda Sarıbaş var Türkiye güzeli... Bu liste denge ve vefa listesi aynı zamanda. Görevi devredenler dışlanmamış, değerlendirilmiş. Orhan Miroğlu yerini korumuş.

Geçmişte eksik görülen bir takım noktalar tahkim edilmiş görünüyor. HDP'ye kapatma davası açıldığı dönemde Kürt entellektüel ve siyasetçileriyle takviye edilmiş. Abdurrahman Fırat, Şeyh Sait'in torunu. Mehdi Eker bir eksiklik olarak görülebilir, belki farklı yerlerde değerlendirilebilir. Bu isimler sıradan isimler değil. O sosyal kesimlerde karşılığı olan isimler. Sahaya çıktığında karşılığı olacak isimler. Tevfik İleri mesela AK Parti camiasında çok önemli bir değerdir. Torunu listeye alınmış. Ayşe Böhürler gibi entellektüel bir isim listede. Tam bir 2023 listesi yapılmış.

Binali Yıldırım Genel Başkan vekili. Milletvekilleri üzerinde ayrı bir ağırlığı var. Sanıyorum o nedenle daha çok Meclis'le ilgilenen bir genel başkan vekili olacak. Numan Bey de daha çok parti ile ilgilenen bir sanıyorum bir genel başkan vekili olacak. Konuşmayı taçlandıran yeni anayasa çağrısıydı. Belli ki 2022 yılını işaret ettiğine göre biz 2023 yılına da yeni anayasa vurgusu ile gireceğiz.

Kategorideki diğer haberler