İZMİR BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDEN GAZZE'YE KARDEŞ KENT DESTEGİ...

İZMİR BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDEN GAZZE'YE KARDEŞ KENT DESTEGİ...

İzmir'in Gazze ile kardeş kent olması için CHP, AK Parti ve MHP’li Grup Başkanvekillerinin verdiği önerge Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde oy birliği ile kabul edildi. Başkan Cemil Tugay, bugün izin verilse Gazze'ye gitmeye hazır olduğunu açıkladı...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı meclis toplantısının üçüncü oturumu meclis toplantılarının her ay başka ilçede düzenlenmesi kararı kapsamında Çeşme’de yapıldı. Gündem maddeleri tek tek oylanarak karara bağlandığı Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı, Çeşme Kalesi’nde gerçekleştirildi. Önceki oturumda AK Parti, MHP ve CHP gruplarının verdiği önergeyle hukuk komisyonuna gönderilen Filistin'in Gazze şehri ile kardeş şehir protokolü önergesi de görüşüldü. Tüm parti gruplarının ortak iradesiyle sunulan, Gazze halkıyla dayanışmayı pekiştirmek ve yanlarında olunduğunu göstermek amacıyla İzmir ile Gazze arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması teklifi, oy birliğiyle kabul edildi. İlgili gündemde şu ifadelere yer verildi; "İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde yer alan tüm parti gruplarının ortak iradesiyle Gazze halkıyla dayanışmamızı pekiştirmek ve onların yanında olduğumuzu göstermek amacıyla İzmir ile Gazze arasında “Kardeş Şehir” ilişkisi kurulmasına yönelik yazılı önergenin “Bakanlıktan izin alınması koşuluyla” oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Hukuk Komisyonu Raporu.”

“ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ”

Gündemle ilgili söz alan MHP Grup Başkanvekili Bahadır Altınkeser, "Gazze'de siviller, çocuklar ölüyor. Oysaki dedeleri dün Çanakkale’deydi ve burada şehit düştü. Soruyor o garip çocuklar 'neredesin Türk' diye. Biz bugün Gazze'deki çocukların, Filistin’deki özgürlük mücadelesinin yanındayız. Bir yerde masumlar acımasızca öldürüldüğü sürece hiçbirimiz güvende olmayacağız. İzmir'den sesleniyoruz, katliam ile karşı karşıya kalan kadın ve bebekler için kalıcı bir barış talep ediyoruz. Türk milleti ne olursa olsun mazlumun yanında olacaktır. Bu önemli konuda işbirliği yaptığınız için teşekkür ediyorum. İnşallah emsal olur" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız da gündemle ilgili konuşmasında yaşanan drama dikkat çekerken, "Filistin halkına büyük bir değer verdiğimiz, önemsediğimiz ve onun büyüklüğü konusunda saygı ile eğildiğimizi belirtmek isterim. Bu kararı önemsiyoruz. Bu zulüm bittiğinde biz kardeşleri olarak orada olacağız. Bugün karne günüydü. Çocuklarımız karne aldılar ancak Filistin'deki çocuklar sınıflarında yan yana olmaları lazımken mezarda yan yanalar. Anne çocuğunu, çocuk anne ve babasını kaybediyor" ifadelerini kullandı.

“İZİN VERİLİRSE GAZZE’YE GİTMEYE HAZIRIM”

Bugün izin verilse gitmeye hazır olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ise "Böyle bir zulme uğrayan kentin ve o halkın yanında olacağız. Bu bize yakışandır. Burada bütün yabancı ülke şehirleri ile kurulan kardeş şehir ilişkilerinde olduğu gibi bakanlığın izni gerekiyor. Bu izin verdikten sonra Gazze kabul ederse bir protokol imzalamış olacağız. Yürekten dilediğim şey, bu saldırıların durması ve Gazze halkının, Filistin'in hakkının yenmemesi. Bu aldığımız karar şu anlama geliyor; Orada savaş bittiği zaman biz oraya gidebildiğimiz zaman orada savaşın yarattığı tahribatı onarmak, travmaya uğramış, her türlü acıyı çekmiş insanların yanında olmak adına İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm meclisimiz ve ilçelerimiz ile alabileceğimiz en fazla sorumluluğu alacağız. Ben oraya gitmeye talibim. Bugün izin verseler gitmeye hazırım. Çünkü özellikle çocukların, masum sivil halkın bu tür askeri sivil zulüm altında ezilmesi hiçbirimizin kabul ettiği bir şey değil. Bunu defalarca kınadık, kınamaya devam ediyoruz. Barışın sağlanması için tüm adımları atmaya hazırız" diye konuştu.

BAŞKAN TUGAY’DAN UKOME’NİN 90 DAKİKA VETOSUNA TEPKİ!..

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısına toplu ulaşımda 90 dakika ücretsiz aktarmaya ikinci veto damgasını vurdu. Toplu ulaşımda ilk binişten sonraki 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifin, Ulaşım Koordinasyon Merkezi - UKOME’de ikinci kez reddedilmesini gündeme getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, 31 Mart seçimlerinde AK Parti ve CHP olarak iki partinin de ortak vadi olan ücretli biniş sonrası 90 dakika ücretsiz ulaşımın bir an önce hayata geçmesini istediklerini söyledi. 

Ücretsiz aktarmanın iki partinin seçim vadi olduğunu hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Dr. Cemil Tugay, toplu ulaşımda ilk binişten itibaren 90 dakika süresince ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifi getirmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Biz akıl ve fikir birlikteliğine AK Parti'nin adayı Hamza Dağ 'ben 90 dk geri getireceğim' dediğinde ben de gündeme getirerek fikir birlikteliğine vardık. 90 dakika İzmir’de zaten uygulanıyordu. UKOME reddinde 4736 sayılı kanunun birinci maddesine aykırıdır demişler. Bu madde kimin ücretsiz bineceğini belirliyor. ‘Siz ücretsiz binmeye karar veremezsiniz’ diyorlar. Biz ücretsiz binişten bahsetmiyoruz. Birbirini tamamlayan aktarmalı binişlerde ilk binişten sonra ikinci ödemenin yapılamasından bahsediyoruz. Fikir birliği içindeydik. Jandarma 90 dakikaya hangi şeyle karşı çıkabilir ki? Oraya karar almak üzere gelmişler. Diyorlar ki ‘belediye ücretsiz binişi yapamaz kararı alamaz’. Biz ücretsiz biniş değil diyoruz. Birinci binişte parayı ödüyor zaten diğer binişlerde ödemeyecek. Bu 90 dakika uygulamasından sadece CHP’ye oy verenler değil AK Parti’ye oy vermiş 900 bin küsur insan da yararlanacak. Yapay olduğuna inandığım gerekçeleri bırakın. Allah aşkına insanlarımız talep ediyor. Bunu kabul etmeniz halinde insanlar 90 dakikadan faydalanacak. Reddetmeniz halinde insanlar kullanamayacak. Lütfen bu işi siyasileştirmeyin. Bizim de bu karar almamız gerekiyor. UKOME’de çoğunluğu belediyeden alınmış kanunla bu noktaya gelmiş olması üzücüdür. Yapmayınız etmeyiniz” ifadelerini kullandı.

UKOME reddinin teklifin altyapısının olmamasından kaynaklandığını savunan AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız ise 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifin teknik altyapısının oluşturulması halinde destek olacaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’ndeki işlerinden çıkartılan işçiler meclis toplantısı devam ederken Çeşme Kalesi önünde toplanarak sloganlar atarak; iş, ekmek ve hak arayışlarına devam edecekleri yönünde mesajlar verdiler.

HABER: KENAN TOKGÖZ

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.