İzmir’de su zammına AK Parti’li Sürekli’den tepki

İzmir’de su zammına AK Parti’li Sürekli’den tepki

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İZSU’nun suya yaptığı yüzde 15 oranındaki zammı eleştirdi

 

 

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İZSU’nun suya yaptığı yüzde 15 oranındaki zammı eleştirerek, “Görülüyor ki sorumluluğu yerine getirmek, çalışmak yerine, açıklarını vatandaşın cebinden tamamlamayı tercih ediyorlar. Eğer beceremeyeceklerse bunu da biz yapalım” dedi.

Sürekli yaptığı açıklamada Gürdes Barajı’ndan İzmir’e gelen su isale hattının Devlet Su İşleri tarafından imalat çalışmalarının tamamlandığını ve İZSU’nun devralarak işlerlik kazandırmasının beklendiğini hatırlatarak şunları söyledi: “İzmir’in CHP’li yerel yönetimleri en temel ihtiyaç olan su meselesinde hep debelendi. Her kararları ya da beceriksizliklerinin faturası da İzmirli vatandaşlarımızdan çıkarıldı. Seçimlerin ardından sözde yüzde 10 su indirimi müjdesi ile halkı kandırdılar. Faturalar, vatandaşın elinde patladı. Şimdi de 2020’nin ilk ayı itibari ile yüzde 15 zam kararı aldılar. Gördes Barajı’ndan İzmir’in kapısına kadar getirdiğimiz içme suyunu bekletenler de kendileri. Tembellik mi iş bilmezlik mi anlamadık! Su gibi hayati  bir meselede bu denli ilgisiz olmaları, ihmallerle dolu bir deneyim sergilemeleri kabul edilemez. Olan İzmirli’ye, İzmir’e oluyor. Gerçekten yazık…”

‘Eğer beceremeyeceklerse….’

2011 yılında Gördes Barajını devreye sokarak önemli bir adım attıklarını belirten Başkan Sürekli İzmir’in su ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan bu projenin tüm yenilenme ve imalat çalışmalarının haziran ayında tamamlandığını ancak 59 milyon metreküp içme suyunun şehre verilmesi için İZSU’nun kılını kıpırdatmadığını vurgulayarak şunları söyledi: “İş, şov yapmaya geldiğinde oldukça başarılılar ama sonuç hep içler acısı. Yaptıkları su zammı da, bu temiz içme suyunu barajda bekletmeleri de İzmir’e reva değil. Büyük emek ve yatırımlarla sağladığımız bu içme suyunu İzmir halkına ulaştırmak onların sorumluluğunda.  Görülüyor ki bu sorumluluğu yerine getirmek, çalışmak yerine, açıklarını vatandaşın cebinden tamamlamayı tercih ediyorlar. Eğer beceremeyeceklerse bunu da biz yapalım.”

Sürekli, konuya ilişkin şunları söyledi: “Yıllardır CHP’lilerin idaresinde olan Büyükşehir Belediyesi İzmir’in alt yapısına yatırım yapmadığı için su hatları ve şebekeleri kötü durumda. Dolayısı ile çok yüksek bir kayıp, kaçak oranı ortaya çıkıyor. Bu metropolde yüzde 28’e ulaşıyor. Çevre ilçeleri de saydığımızda bu oran yüzde 50’ye yaklaşıyor. Bu kaçağın Avrupa standartlarındaki oranı yüzde 10’la sınırlı. Alt yapıya yatırım yapma, önlem alma, sözde indirimlerle göz boya, su ihtiyacını karşılayacak çalışmalarımızda elini taşın altına koyma, faturayı İzmirlilere kes! Olacak şey değil!”

Kategorideki diğer haberler

Mehmet Halit İLHANCAN

Mehmet Halit İLHANCAN

Coronanın zorla yaptırdıkları, bizlere neler getirip neler götürdüğünü düşünmeye başladım

Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

KORONALI GÜNLERDE” RAMAZANI ŞERİFİ” ASLINA UYGUN YAŞAMAK                                                                                                                                 

Namaz Vakitleri