İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÜZELBAHÇE KAMPÜSÜ’NÜN TEMELİ ATILDI

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÜZELBAHÇE KAMPÜSÜ’NÜN TEMELİ ATILDI

İzmir’in ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Güzelbahçe Kampüsü temeli atıldı. Kampüsün 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor ve proje tamamlandığında ise değerinin yaklaşık 2 milyar TL’yi bulması bekleniyor...

İzmir’in ilk vakıf üniversitesi olarak 2001 yılında kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Güzelbahçe Kampüsü için temel atma töreni görkemli bir şekilde gerçekleştirildi.

Törene İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa Günay, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Ata, akademisyenler, il müdürleri, iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.

“GÜZELBAHÇE’DE GELECEĞİN TEMELLERİNİ ATIYORUZ”

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, törenin açılış konuşmasında, “Birlikte yeni ve heyecan verici bir geleceğin temellerini atıyoruz. Güzelbahçe kampüsü bir dönüşüm projesidir ve sürdürülebilir bir yaşam için dönüştürücü çözümler üreten bir üniversite vizyonumuzun belki de en önemli adımıdır. Güçlü gençlerimiz, nitelikli akademik ve idari kadrolarımız, yenilikçi mezun ve öğrencilerimiz ile kentimizdeki tüm paydaşlarımızın desteğiyle bu değişimi ve dönüşümü sağlayabileceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN GÜZELBAHÇE’DE KALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa Günay da Ekonomi Üniversitesi ile birlikte öğrencilerin Güzelbahçe’de kalması için yeni yatırımlar ve çalışmalar planladıklarını aktardı. Konuşmasında Güzelbahçe Belediyesi eski Başkanı Mustafa İnce’ye söz veren Günay, kampüsün çevresine de otoyol bağlantısının yapılması sözünü alacaklarını belirtti.

“EN ÇOK TERCİH EDİLEN VAKIF ÜNİVERSİTESİ...”

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ise 2001 yılında başlayan eğitim yolculuğunun, kısa sürede başarı hikayesine dönüştüğünün altını çizerek, “Gururla söylüyorum ki ülkemizin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasına adımızı yazdırdık. Geride kalan 23 yılda, 23 bin gencimizi mezun ederken, 10 bini aşkın öğrencimiz, bin 250’yi aşkın akademisyenimiz ve idari kadromuzla büyüdük, geliştik ve tüm başarılarımızı birbirine sıkı sıkıya, sevgiyle bağlı, güçlü bir aile olarak birlikte gerçekleştirdik” diye konuştu.

“VİZYONUMUZ İLK 500’DE YER ALMAK…”

Üniversitelerin gelenekleriyle var olan, yüzyılların kültürünü günümüze taşıyan bilgi yuvaları olduğuna dikkat çeken Özgener, “Bugün, tüm dünyada üniversiteler kavramsal olarak bir değişimden geçiyor. Her ne yapıyorsak yapalım, başarıya ulaşabilmek için küresel standartları karşılamak, onlara uyum göstermek zorundayız. Tüm bunları gerçekleştirirken de değişimi rahatlıkla ve hızla karşılamaya hazır olmalıyız. Evrensel çağdaş bilgi birikiminin genç beyinlere sunulduğu, onlara meslek kazandırmanın yanında ufuklarını genişleten, hayal güçlerini harekete geçiren ve hayata hazırlayan, sürdürülebilir ve inovatif üniversitelere doğru bir eğilim var. Vakıf üniversiteleri arasında birinci sıraya yükselmek ve dünyada tüm üniversite sıralamalarında ilk 500’de yer almak vizyonuyla stratejilerini belirleyen İzmir Ekonomi Üniversitemiz de bir sıçramanın eşiğinde, hedeflerini ileri bir boyuta taşıyor” şeklinde konuştu.

Özgener, son olarak kampüsün 3 yıl içinde tamamlanmasını planladıklarını da aktardı.

“AKADEMİDE DÜNYADA İLK 500’TE YERALMAK ÖNEMLİ...”

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban ise “Ege’mizin ilk özel üniversitesi olması sebebiyle özel bir öneme sahip olan Ekonomi Üniversite’miz, İzmir’de özel bir konuma gelmiş üniversitemiz. Katıldığımız bir toplantıda projeyi görme şansım da oldu. Alan tamamen insani şartlara göre tasarlanmış, öğrenci dostu bir kampüs. Alan çevreci yeşil bir kampüs. Çevreciliğin bütün unsurlarını içeren özel bir kampüs olarak tasarlanmış. Özel üniversiteler içerisinde belirli bir sıralamaya gelmiş olmak artık güzel bir kampüste faaliyet gösteren üniversiteye yakışmayacak. Asıl hedef akademik yayınlarda dünyada ilk 500’te olabilmek olmalı. Kampüsümüzün başarılı insanlar yetiştirmesini temenni ediyorum. Hayırlı olsun” ifadelerini aktardı.

Görkemli bir törenle temeli atılan ve 130 bin m2 alana yapılacak olan kampüs içerisinde, 6 fakülte, 3 yüksekokul ve lisansüstü eğitim alanları yer alacak. Proje tamamlandığında ise maliyet değerinin yaklaşık 2 milyar TL’yi bulacağı tahmin ediliyor.

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.