KEMALPAŞA BELEDİYE  MECLİSİNDE GERGİN ANLAR

KEMALPAŞA BELEDİYE MECLİSİNDE GERGİN ANLAR

Kemalpaşa Belediye Meclisi’nin Mayıs Ayı 2. Birleşim toplantısı Belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirilerek meclis toplantısı sonunda gergin anlar yaşandı

Gündemdeki maddelerden Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti’ne 2 asil ve 2 yedek üye seçimi ve Belediye Başkan Yardımcılarının ödenekleri konularının Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı tarafından gündemden çekilmesi üzerine mecliste tartışmalar yaşandı.


“4562 sayılı Organize sanayi bölgeleri kanununun 1. Maddesinde müteşebbis heyet üyelerinin kuruluşların karar organlarında görevli olanlardan veya mensupları arasından tespit edileceği belirtilmiştir. Belediye meclisinin görevleri ile ilgili 5393 sayılı belediye kanunun 18. Maddesinde Organize sanayi bölgesi müteşebbis heyet üyelerinin seçimi ile ilgili herhangi bir husus belirtilmediğinden dolayı kanunun 3. Maddesinin B fıkrası ile belediye başkanının görevleri ile ilgili 38. Maddesinin P fıkrası gereğince kanunlarla belediyeye verilen belediye meclisi veya belediye encümeni kararlarında belirtilmeyen görevleri yapmak ve yetkileri kullanma görevi belediye başkanına verildiğinden dolayı organize sanayi bölgesi müteşebbis heyet üyeleri tarafından atanacaktır. Bu öneriyle bu hususta meclise sunulan müzekkere tarafımdan geri çekilerek meclise getirilmeyecektir” dedi.

Mecliste Ak Parti Grubu adına konuşan grup sözcüsü Metin Yaşar müzekkerenin meclisten geri çekilmesine itiraz ettiklerini belirterek maddenin oylanmasını talep etti. Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın maddeyi oylamaya sunmayacağını belirtmesi üzerine Metin Yaşar kanunun gereği neyse yapacaklarını belirtti.

Belediye Meclisinin Mayıs ayı ilk oturumunda görüşülerek komisyona havale edilen Belediye Başkan Yardımcılarına verilecek ödeneklerin belirleneceği gündem maddesi de Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı tarafından gündemden geri çekildi. Bu maddenin de gündemden çekilmesine Ak Parti ve MHP grubu tepki gösterdi.

Ak Parti ve MHP Meclis üyeleri yaşananların hukuksuz olduğunu, meclis çalışmalarının bloke edildiğini belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Kemalpaşa Belediye Meclisi Başkan Rıdvan Karakayalı'nın oturumu kapatması ile sona erdi.

Kategorideki diğer haberler