KESTANEPAZARI’NDA MUHTEŞEM HAFIZLIK MERASİMİ

KESTANEPAZARI’NDA MUHTEŞEM HAFIZLIK MERASİMİ

İzmir'de Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği'nin himayesindeki Kur'an Kursları'nda hafızlıklarını tamamlayan 75 öğrenci yapılan merasimle icazet aldı...

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği tarafından himaye edilen Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu, Konak Müftülüğü Kestanepazarı Merkez Kur’an Kursu ve Aliağa Müftülüğü Hacı Tülay Çolakoğlu Kur’an Kurslarında hafızlıklarını tamamlayan 75 öğrenci yapılan merasimle icazet aldı.

Reisü’l Kurra Mustafa Demirkan Hocaefendi’nin riyasetinde gerçekleşen merasime İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, İzmir İl Müftüsü Sinan Kazancı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Tahir Emre Can, Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Aydoğan, İl Müftü Yardımcıları, ilçe kaymakamları ve müftüleri, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğrencilerin aileleri, hayır sahipleri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

İzmir Karabağlar Halk Eğitim Merkezinin konferans salonunda düzenlenen merasimde, hafızlığını tamamlayan 75 öğrenci, gruplar halinde Kur’an-ı Kerim’i tilavet etti. Hafız öğrencilerin aileleri ve yakınları başta olmak üzere merasimi izleyen vatandaşlar, duygu dolu anlar yaşadı. Hafızların tarihî gününe şahitlik etmek isteyen yüzlerce vatandaş programın yapıldığı salona akın etti.

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Türkiye birincisi Konak Müftülüğü Kestanepazarı Merkez Kur’an Kursu öğrencisi Melih Tarım’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Kestanepazarı Mezunu hafızlarının yanı sıra, ülkemizin önde gelen kurra hafızları Kur’an-ı Kerim ziyafeti sundu.

Sunuculuğunu Torbalı Müftülüğü Ayrancılar Fatih Camii Müezzin Kayyımı ve Kestanepazarı mezunu Halil Kandemir’in yaptığı programda İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Emekli Eğitim Görevlisi (Kestanepazarı mezunu) Kurra Hafız Ramazan Pakdil, İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Hafız Ahmet Şamil Ok, Fatih Müftülüğü Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi Uzman İmam Hatibi Kurra Hafız Ferruh Muştuer, Eyüp Sultan Müftülüğü Eyüp Sultan Camii Şerifi İmam Hatibi Kurra Hafız Erhan Mete, Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Kurs Yöneticisi Hafız İbrahim Eker, Karşıyaka Müftülüğü Hacı Mustafa Gültekin Camii İmam Hatibi Hafız Ahmet Yüksel, Çeşme Müftülüğü Ilıca Zekiye Boyacı Camii Müezzin Kayyımı Kurra Hafız İsmail Doğan, Karabağlar Müftülüğü Hatay Tanınmış Mescidi İmam Hatibi -2019 yılı Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma dünya ikincisi- Hafız Enes Kaput, Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Öğreticisi -2003 Hafızlık Yarışması dünya üçüncüsü- Hafız Yasin Uslu ve Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Öğrencisi -2018 yılı Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Türkiye ikincisi- Hafız Ömer Baydar muhteşem bir Kur’an-ı Kerim ziyafeti sundu.

Hafızlık merasimi Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, İzmir İl Müftüsü Sinan Kazancı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve Kestanepazarı Dernek Başkanı Cüneyd Dayhan’ın protokol konuşmaları kapsamında, açılış ve selamlama konuşmaları yaptığı program, il ve il dışından gelen kurra hafızların ve hafızlık icazetnamesi alan öğrencilerin Kur’an-ı Kerim ziyafeti ve Reisü’l Kurra Mustafa Demirkan Hocaefendi’nin yaptığı duanın ardından hafızlara, hafızlık icazetnameleri ve çeşitli hediyelerin takdim edilmesiyle sona erdi.

Programın açılış konuşmasında Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Cüneyd Dayhan “Kestanepazarı kurumları olarak 1900’lü yılların başından beri 10.000’i aşkın hafız yetiştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bugün burada 75 yavrumuzun daha hafızlık icazeti almalarına tanık olmanın verdiği mutlulukla şunu belirtmek isterim ki bizler Kestanepazarı ailesi olarak dün olduğu gibi bugün ve yarın da her zaman “Ümmetin en şereflileri hafızlardır.” Hadis-i Şerif’inde övgüye mazhar olan bu yavrularımızın yanında yer aldık, yer alıyoruz ve yer almaya devam edeceğiz. Bu evlatlarımız, yaka rozetlerinde yazılı olan sloganı hayata geçirdiler ve İzmir’e hediye ettiler: “İzmir, hafızlarıyla güzel… Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkan Dayhan, hafızlarımıza seslenerek “Ezberlediğiniz, kalbinize işlediğiniz, nakşettiğiniz Kur’an-ı Kerim’in hayat veren mesajlarını anlamaya çalıştıkça, manasına, tefsirine, bütün inceliklerine vakıf oldukça, onun üstün hakikatlerini öğrendikçe hafızlığınızdan daha çok zevk alacaksınız. Onun ahlakıyla ve ahkâmıyla hayatınızı güzelleştirin. Onu yaşayarak topluma örnek olun. Dünyada yaklaşık 8 milyar insanın en şanslıları olduğunuzu unutmayın. Sahip olduğunuz bu hazineyi kaybetmeyin.” nasihatında bulundu.

Başkan Dayhan, hafızlarımızın emeği geçen başta anne babaları olmak üzere, il müftülüğümüz nezdinde Karabağlar, Konak ve Aliağa müftülüklerimiz ile Kur’an Kursu hocalarımız ve dernek çalışanlarımızı, değerli bağışçılarımızı ve gönüllülerimizin hepsine tek tek teşekkür ettiğini ifade etti.

Başkan Dayhan, Gazze’de zulüm altında hayat mücadelesi veren İslam’ın sancağını dimdik tutmaya çalışan mazlum kardeşlerimiz için dua ederek, konuşmasını tamamladı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, konuşmasına Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve İzmir Valisi Süleyman Elban’ın selamlarını ileterek başladı. Dr. Ömer Yahşi, hafızları yetiştiren ve onlarla gurur duyan hocalara da yürekten teşekkür ettiğini ifade etti. Müdür Dr. Ömer Yahşi, hafızların anne ve babalarına da seslenerek anne ve baba olarak hayatlarında çok şey görebileceklerini, ancak bu merasimde böyle güzel bir resmi görerek, dünya ve ahiret hayatlarındaki en güzel ve kıymetli anlardan bir tanesine şahitlik ettiklerini söyledi. Müdür Dr. Ömer Yahşi hafızlarımızın yetişmesini sağlayan ve bu hizmetlerin verilmesine öncülük eden Kestanepazarı gibi kurumlara önem verilmesini ve bu kurumların mutlaka diri tutulması gerektiğini ifade etti.

İzmir İl Müftüsü Sinan Kazancı konuşmasına katılımcılara hitaben “Böylesine anlamlı ve böylesine manevi atmosferi yüksek olan bir programı teşrifinizden dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum. Aranızda olmaktan da Rabb’ime nihayetsiz hamdü senalar ediyorum. Kendilerinin onuruna düzenlenmiş olan, ümmetin en şereflileri olan hafızlarımızın hafızlık icazet merasimini tebrik ediyorum. Bu merasimin hayırlara vesile olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum.” sözleriyle başladı.

İzmir İl Müftüsü Sinan Kazancı anne ve babalara da seslenerek “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v ) Efendimizin Hadis-i Şerif’inden hareketle evlatlarımızı, edep ve terbiye ile büyütün!” buyurduğunu ifade etti. Ayrıca, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v )’e sevgimiz daim olsun, onun sünnetini yaşamayı Rabb’im hepimize nasip eylesin ve onun ehli beytine de aynı muhabbeti daim eylesin inşallah ve Kur’an-ı Kerim okumayı, okuduğumuz Kur’an-ı Kerim’i anlamayı, anladığımız Kur’an-ı Kerim’i yaşamayı, yaşadığımız İslam’ın güzelliklerini de bütün muhataplarmıza yansıtmayı Allah hepimize nasip etsin. Sizleri tekrar hürmet ve muhabbetlerimle selamlıyorum.” sözlerini noktaladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, sözlerine “Hadis-i Şeriflerle ben bir muallim olarak gönderildim buyuran Cenabı peygamber Aleyhissalatu Vesselam’ın muallimlik vasfını temsil eden kıymetli Kur’an kursu öğreticilerimizin ve öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum. Yine sözlerimin evvelinde Gazze’de lanetlenmiş bir topluluğun zulmü altında, zalimin zulmü altında inim inim inleyen Filistinli kardeşlerimize Cenab-ı Hak’tan dua ve niyazda bulunarak başlamak istiyorum.” diyerek başladı. Yılmaz, “Ya Rab! Başta Filistin olmak üzere dünyanın bütün bölgelerindeki Müslüman kardeşlerimize nusret eyle, içerisinde bulundukları durumları hayra tebdil eyle, zalimin kurmuş olduğu her türlü hile ve desise kendi başlarına makus eyle!” diyerek dua ve niyazda bulundu.

Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz “Yorucu ve uzun bir maratonun nihayetinde mutlulukların paylaşıldığı öğrencilerin ayrı bir duyguyu yaşadığı anne ve babaların farklı bir duyguyu yaşadığı, biz katılımcıların böylesi güzel duygulara şahit olarak duygulandığımız önemli bir günü idrak ediyoruz. Cenab-ı Hak’a hamd olsun şükürler olsun. Diyanet İşleri Başkanlığımız Yaygın Din Eğitimi Faaliyetlerinin en önemlilerinden birisi hafızlık eğitimidir. Buna istinaden 2020 yılında Diyanet İşleri Başkanımızın teklifleriyle, Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle hafızlık eğitimlerini deruhte etmek üzere müstakil bir daire başkanlığı oluşturuldu. Hafızlık Eğitimi Daire Başkanlığı kuruldu. 2020 yılından itibaren müstakil bir daire olarak, Türkiye’mizin dört bir tarafında icra edilen hafızlık eğitimlerinin ehemmiyet ve keyfiyet bakımından daha ileriye taşınabilmesi için elimizden gelen gayreti ortaya koyuyoruz.” dedi.

Program KON TV ve YouTube kanalından canlı olarak yayınlandı.

Kategorideki diğer haberler