MANİSA'DA ARİF ÇELER KIZ ANADOLU İHL'NİN YENİ BİNASINA COŞKULU AÇILIŞ

MANİSA'DA ARİF ÇELER KIZ ANADOLU İHL'NİN YENİ BİNASINA COŞKULU AÇILIŞ

Manisa’da 2 yıl önce depreme dayanıksız olması sebebiyle yıkılan Manisa İmam Hatip Lisesinin yerine yapılan Arif Çeler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin açılışı Vali Yaşar Karadeniz'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Manisa’nın Şehzadeler İlçesinde Manisa İmam Hatip Lisesinin yıkılarak yerine 24 derslik ve 100 öğrenci kapasiteli pansiyonuyla birlikte 2 yıl gibi bir sürede yapılan ve yeniden eğitim öğretime başlayan Arif Çeler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur ve Mehmet Ali Özkan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, daire müdürleri, okul idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 2020 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu 72 yaşında hayatını kaybeden ve Manisa İmam Hatip Lisesinin 9 yıl boyunca müdürlüğünü yapan ve adı okula verilen Arif Çeler’in eşi ve oğlu da açılışın onur konuğu olarak törene katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından okulun meslek dersi öğretmenlerinden Adem Keskin’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda okulun ilk yapım aşamasından bugüne kadar olan tarihçesinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, 2022 yılında 6 okulun güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Arif Çeler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin 24 derslikli okul binası ile 100 öğrencilik pansiyonun hayırlı olmasını dileyen Dikici, okulda 525 öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü belirtti. Dikici, Manisa genelinde 149 tane lise olduğunu bunların 26 tanesinin İmam Hatip Lisesi olduğunu ifade etti.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 23., 24. ve 25. Dönem Milletvekili Recai Berber, Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan’ın okulun dünü ve bugününü değerlendirdikleri birer konuşma yaptılar.

Okulun eski mezunlarından olan Manisa Milletvekili Murat Baybatur ise “Başta Arif Çeler hocamız olmak üzere tüm hocalarımız bize evlatları gibi sahip çıkıyordu. Bizim için kıymetli bir hocaydı. Bu okul yapılırken Arif Çeler hocamıza vefa göstermek istedik ve Valimizin, bakanlığımızın oluruyla da ismini ilelebet yaşatmak istedik.” diye konuştu.

Manisa’daki tüm okulların elden geçirildiğini ve bir kısmının depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yıkılıp yeniden yapıldığını söyleyen Vali Yaşar Karadeniz ise şöyle konuştu: “İlimizdeki tüm okular yeniden elden geçiriliyor. Akhisar depreminden bugüne kadar yatırım programına alınan, yapılan veya güçlendirmesi yapılan tahminen bir yıl sonra 200 bina kazandırılmış olacak. Güzel bir proje. Yüklenici firmamız bu okulun adına layık bir şekilde çalıştı. Ben kolay kolay yapılan işlerin güzel olduğunu söyleyemiyorum ama bu bina için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi bir gösteri sundu. Manisa İl Müftü Vekili Mehmet Ceyhan tarafından yaptırılan duanın ardından kesilen kurdele ile okulun resmi açılışı gerçekleştirildi. Açılış sırasında bazı davetlilerin duygu dolu anlar yaşadıkları gözlemlendi. Yapılan resmi açılışın ardında protokol üyeleri okulu gezerek okul Müdürü Gönül Doğan Çiftçioğlu tarafından bilgilendirildi.

Kategorideki diğer haberler