MANİSA’NIN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ İLE HAZIRLANAN LEZZETLER SERGİLENDİ!..

MANİSA’NIN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ İLE HAZIRLANAN LEZZETLER SERGİLENDİ!..

21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri kapsamında 'Coğrafi İşaretli Ürünlerle Hazırlan Manisa Mutfağından Yenilikçi Lezzetler' sergilendi...

21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri kapsamında, Vali Yardımcısı Erhan Günay, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa Gastronomi Derneği Başkanı Gizem Tarım ve beraberindeki heyet Vali Enver Ünlü'yü ziyaret etti.

Heyet ziyarette Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında ilimizde yapılacak programlar hakkında Vali Enver Ünlü’ye bilgi verdi. Heyet, Vali Ünlü’ye Manisa'nın coğrafi işaretli ürünleri olan Manisa Çekirdeksiz Sultani Üzümlü ve Mesir Macunu ile yapılan kurabiye ikramında bulunarak, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabını hediye etti.

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Manisa Ticaret Borsası ve Manisa Gastronomi Derneğinin katkılarıyla Giritligil Otel’de Manisa’nın coğrafi işaretli ürünleri ile hazırlanan lezzetler sergilendi.

Manisalı şefler tarafından Manisa'ya özgü Mesir Macunu ve Manisa Çekirdekiz Sultani Üzüm kullanarak hazırlanan ürünler büyük beğeni topladı.

Programın sonunda Türk Mutfağı Haftası etkinliklerine katılımları ve Manisa’nın mutfak kültürüne bugüne kadar yapmış oldukları katkılardan dolayı katılımcılara teşekkür belgesi verildi.

Kategorideki diğer haberler