MENEMEN BELEDİYE BAŞKAN SEÇİMLERİNE AK PARTİ'DEN İTİRAZ

MENEMEN BELEDİYE BAŞKAN SEÇİMLERİNE AK PARTİ'DEN İTİRAZ

AK Parti Menemen İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik, Menemen Belediye Başkanlık seçimlerine itiraz edeceklerini açıkladı

 

Çelik, yaptığı açıklamada Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un görevden uzaklaştırılmasının ardından Başkan Vekili seçimi için yapılan kura çekimine itiraz edeceklerini söyledi.

AK Parti Menemen İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik,” Oylama işlemlerinde herhangi bir yanlışlık olmamış fakat son turda yapılan kura çekimleri yönetmenliğe aykrı gerçekleşmiştir” dedi.

Meclis çalışma yönetmenliğine aykırı gerçekleştiğini belirten, Çelik, “ Oylarda eşitlik, halinde oylama bir defa tekrarlanır; yine eşitlik olursa meclis Başkanınca kuraya başvurulur. Kura çekimi, birbirinin aynı olan ve üzerlerinde adlar yazılı bulunan kağıtlar bir torbaya konularak meclis başkanı tarafından çekilmek suretiye yapılır. Torbadan çekilen isim kazanmış olur ifadesine aykırı olarak, kura çekimleri cam fanus içerisinde gerçekleşmiştir. Bu kura çekiminin yönetmenliğe aykırı olması sebebiyle yarın (02.12.2020) tarihinde kuranın yeniden tekrarlanması için itirazda bulunacağız” dedi.

KURA ÇEKİMİNDE NELER YAŞANMIŞTI ?

CHP adaylık için Deniz Karakurt isminde karar kılarken, AKP de sandığa Aydın Pehlivan ile seçime katılmıştı.

4. turda da sonuç alınamaması üzerine kura ile belediye başkanı seçildi. Menemen'in yeni Belediye Başkanı CHP'li Karakurt olmuştu.

İlk tur oylamasında Karakurt 17 oy, Pehlivan 14 oy aldı. 3'te 2'lik çoğunluk sağlanamadığı için seçim 2. tura kaldı. 2. turda Karakurt 16 oy, Pehlivan 15 oy aldı. 3'te 2'lik çoğunluk sağlanamaması sebebiyle seçim 3. tura kalmıştı. Bu turda 15 15 berabere kalan ikili salt çoğunluğun sağlayamadı. Seçim 4. Tura kaldı ve 1 oy boş çıktı. Karakurt ve Pehlivan arasında 15'e 15 yine beraberlik nedeniyle kura çekimine gidilmişti.

Kura ile Menemen'in yeni Belediye Başkanı CHP'li Karakurt seçilmişti.

Kategorideki diğer haberler