Mobilya ihracatı 'ezber bozan tasarımlar'la rekor kıracak!

Mobilya ihracatı 'ezber bozan tasarımlar'la rekor kıracak!

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin 2021’de, düzenlendiği ilk yılında büyük ilgiliyle karşılanan Ezber Bozan Tasarım Yarışması, 2022 yılında “SMART FURNITURE” teması ile gerçekleştirilecek.

Mobilya ihracatını yüzde 20 daha fazla katma değerli ihraç eden Egeli ihracatçılar akıllı ve sürdürülebilirlik gözetilerek üretilen mobilyalarla ortalama ihraç fiyatını daha da yukarı taşıyacak.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Ezber Bozan Tasarım Yarışmasını bu sene tamamen mobilya birliği olarak düzenlediklerini, “Smart” temasıyla yarışmacılardan; değişen yaşam şekillerine adapte edilebilen ve tercihen sürdürebilir malzemelerden oluşan daha fonksiyonel ve kullanışlı tasarımlar beklendiğini söyledi.

“Yarışma süresince İzmir’deki üniversitelerin endüstriyel tasarım ve mobilya dekorasyon bölümleriyle işbirliği içinde, başvuruların çoğunluğu ülkemizin marka üretici firmalarının ve tasarım ofislerinin profesyonel endüstriyel tasarımcılarından oluşan jüri tarafından değerlendirilecektir. İnovasyonda öncü olmak sadece prestij değil, aynı zamanda geleceğe yön verme imkanı da sağlar. Bu yüzden bu sene çevresel sürdürülebilirlik temasının altını çiziyoruz. Değerlendirme kriterlerimiz içinde sürdürülebilir malzemeler kullanılarak tasarlanmış/geri dönüştürülebilir olması da yer alıyor. Yarışmamızın başvuruları 10 Temmuz 2022’ye kadar devam edecek. Geçen sene 70 üniversitenin toplamda 92 tasarım ve mimarlık bölümleri öğrenci ve profesyonel toplam 677 başvuru alındı. Rekor düzeydeki başvurunun bu sene katlanacağına inanıyor ve binin üzerinde başvuru hedefliyoruz. Yeni ödüllerimiz var ve toplam para ödülümüzü de 220 bin TL‘ye yükselttik.”

Geçen sene dereceye giren yarışmacıların hem tasarımlarını EİB desteğiyle ürettirme şansı bulduklarını, hem de networklerini genişleterek, iş teklifleri aldıklarını açıklayan Yağcı, yarışmacıların bu senede Ege Bölgesinde faaliyet gösteren firmalarda iş veya staj imkanlarına sahip olacaklarını belirtti.

“Yarışmamızın nihai hedeflerinden en önemlisi; tasarımların seri üretime geçmesi, piyasaya sürülerek sektöre kazandırılması ve ihraç edilmesi. Ezber Bozan Tasarım Yarışması bir yarışma olmanın ötesinde aslında gençlerimiz için bir dönüm noktası. Çünkü nakdi ödüllerden ziyade yurtdışı eğitim bursu ve fuar ziyaretleri ödülleri gelecekleri için çok önemli. Ülkemizin tanınmış endüstriyel tasarımcılarından oluşan yeni jüri kadromuz ile online toplantılarımıza başladık. Tasarım yarışmalarının yarışmaya katılanlar için en önemli noktası olan jüride sektörlerin endüstriyel ve profesyonel tasarımcıları, mobilya sektörünün kendi alanında kurumsal önemli temsilciler var. Bu kadar önemli isimleri bir araya getirmek Ezber Bozan Tasarım Yarışması’na katılmayı düşünen hem öğrenci hem de profesyoneller için kuvvetli bir network sağlamaları adına çok büyük bir kazanım.”

Cahit Doğan Yağcı, dereceye giren tasarımların ürettirileceğini ve EİB’de, EİB’nin katıldığı fuarlarda sergilenebileceğini sözlerine ekledi.

“Geçtiğimiz sene dereceye giren tasarımların üretim süreçlerine geçildi, MODEKO Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nda sergilenmesi planlanıyor. Geçen senenin profesyonel kategori birincisi Erdener Atasaray dünyanın en prestijli tasarım okullarından olan NABA’dan kabul aldı, gurur duyuyoruz. Türkiye geneli mobilya ihracatımız 2021 yılında yüzde 24 artışla 4,2 milyar dolara ulaştı. 2021 yılında Türkiye geneli mobilya ihraç birim fiyatı 2,74 dolar; Ege’nin ise ihraç birim fiyatı 3,23 dolar. Bu tablo sektörümüzün dış ticaret dengesine sağladığı katma değeri ortaya net bir şekilde koyuyor. Bugün mobilya dahil birçok sektörde tasarım gündemde ve ön planda. Herkesin yaptığını değil farklı olanı yapmalıyız. 2023 yılında, tasarıma yaptığımız yatırımla, mobilya ihracatında 6 milyar dolara ulaşacağız.”

Ödüller neler?

Nakdi Ödüller;

Öğrenci Kategorisi Para Ödülü

Birinci :20.000 TL

İkinci :15.000TL

Üçüncü :10.000TL

EİB Özel Ödülü (5Adet) : 5.000TL

Toplam : 70.000TL

Profesyonel Kategorisi Para Ödülü

Birinci :50.000TL

İkinci :30.000TL

Üçüncü :20.000TL

EİB Özel Ödülü (5Adet) :10.000TL

Toplam : 150.000TL

Yurtdışı Fuar Katılımı

Yurtdışı Eğitim Bursu Ödülü

Üniversite Özel Ödülü

İş veya Staj Ödülü

Tasarımların Üretimi Ödülü

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve yarışma şartnamesine www.ezberbozantasarimlar.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Instagram: @ezberbozaneib

Twitter: @ezberbozaneib

Facebook: Ezber Bozan Tasarım Yarışması

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.