MÜSİAD İZMİR, ZİMEM DEFTERİ GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

MÜSİAD İZMİR, ZİMEM DEFTERİ GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

​​​​​​​Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir üyeleri, Ramazan ayında Osmanlı'dan günümüze uzanan "Zimem (Veresiye) Defteri" uygulamasıyla ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam etti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir üyeleri, Ramazan ayında Osmanlı'dan günümüze uzanan "Zimem (Veresiye) Defteri" uygulamasıyla ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam etti. Üyeler, bakkallardaki borçlarını ödeyemeyen ihtiyaç sahibi vatandaşların veresiye borçlarını ödedi.

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi, Osmanlı'dan günümüze uzanan "Zimem (Veresiye) Defteri" geleneğini sürdürüyor. Bu uygulama kapsamında üyeler, ihtiyaç sahibi ailelerin yaşadığı mahallelere giderek, bakkaldaki borçlarını ödeyemeyen vatandaşların veresiye borçlarını kapattı.

“OSMANLI GELENEĞİNİ YAŞATMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Başkan Gökhan Temur üyelerimizin katkıları ile ihtiyaç sahibi insanlara bu şekilde bir nebze de olsa yardımcı olmak istediklerini belirterek, "Osmanlı'dan gelen Zimem Defteri geleneğini yıllardır yaşatıyoruz. Bakkallarda ödeme güçlüğü çekenlerin borçlarını ödeyerek katkı sağlıyoruz.

“YARDIMLAŞMANIN ZARİF USULÜNÜ YAŞATIYORUZ”

Zimem Defteri, bugünkü adıyla veresiye defteri, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ediyor. Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif usulü Zimem Defterini bizler de İzmir’de yaşatıyoruz.

MÜSİAD İzmir Şubesi olarak ecdadımızın ortaya koyduğu merhameti, hayırseverliği yaşatmak boynumuzun borcudur. Kardeşinin derdiyle dertlenmeyi görev bilen, bu mana ve ruhla çalışan bir aileyiz. Bu yardımlaşma ruhunun yaşatılması, geleceğe ümidimizi güçlendirmektedir" ifadelerini kullandı.

Kategorideki diğer haberler

İbrahim YILDIRIM

İbrahim YILDIRIM

BAŞKAN FERDİ ZEYREK: “KALİTE BAYRAĞIMIZ TÜRK BAYRAĞI İLE BİRLİKTE BELEDİYE BİNAMIZDA DALGALANACAK”

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.