Müzakereler başlıyor mu?

Müzakereler başlıyor mu?

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusyanın müzakere teklifini kabul etti ve Ukrayna heyeti Belarusa gidiyor...

Rusya, Ukraynanın Gomel bölgesinde görüşmeleri kabul ettiğini söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus heyetiyle Belarus sınırında, ön koşulsuz görüşme yapılacağını bildirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi de müzakerelerin gerçekleşeceğini doğruladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov bugün yaptığı açıklamada, "Rus heyeti Ukraynalılar ile müzakerelere başlamak için Belarusun Gomel kentine ulaştı. Bu müzakerelere Gomelde başlamaya hazır olacağız" açıklamasında bulundu. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, "Rusya ve Ukrayna müzakereleri Ukrayna-Belarus sınırında gerçekleşecek" ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelesnkiynin telefonda görüştüğü ifade edilerek, "Ukraynalı delegenin Rus delegelerle herhangi bir ön koşul olmadan Ukrayna-Belarus sınırındaki Pripyat Nehri yakınında görüşmeye karar verdiler. Lukaşenko, Ukraynalı delegelerin seyahati boyunca, görüşmeler esnasında ve delegelerin dönüşüne kadar uçakların, helikopterlerin, roketlerin Belarus topraklarında oldukları yerde kalacaklarına dair sorumluluk aldı" denildi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI: BU ŞİMDİDEN UKRAYNA İÇİN BİR ZAFER

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun peş peşe mağlubiyetler yaşadıktan sonra kendilerine ön şartsız görüşme yapabileceklerini bildirdiklerini aktararak, "Bu şimdiden Ukrayna için bir zaferdir" dedi.

Kuleba, yabancı basın mensuplarına Rusyanın Ukraynaya saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Saldırıya başladığında Rusyanın konuşmakla ilgilenmediğini belirten Kuleba, ancak ağır kayıplar vermeye başladıktan sonra konuşmak istemeye başladığına dikkati çekti. Kuleba,"Rus ordusu peş peşe mağlubiyet yaşadıktan sonra bize ön şartsız görüşme yapabileceklerini bildirdiler. Bu şimdiden Ukrayna için bir zaferdir." diye konuştu.

Belarus güçlerinin Ukrayna'ya saldırı kararı almasına çok yakın oldukları uyarısını yapan Kuleba, ülkesinin kuzey sınırını korumak için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiynin Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenkoyu aradığını belirtti. Kuleba, görüşmenin Rus tarafının istediği askeri bir üs olan Gomel şehrinde değil, Belarus sınırında olacağını dile getirerek, "Biz Rusyanın ne diyeceğini dinlemek için görüşeceğiz. İşgalin sona erdirilmesini konuşacağız" şeklinde konuştu.

Görüşmeler sonucunda barış kararı çıkarsa memnuniyetle karşılayacaklarını bildiren Kuleba, ancak teslim olmayacaklarına ve topraklarından vazgeçmeyeceklerine dikkati çekti. Rusyanın caydırıcı silahları alarma geçirme kararının heyetlerin görüşmesi kararından hemen sonra geldiğine işaret eden Kuleba, bunu heyetlerine baskı kurmak yaptıklarını düşündüklerini aktardı.

Kuleba, "Rusyanın caydırıcı silahları alarma geçiriyor olması bizi durduramaz. Bizi nükleer bombalarla vurursanız dünya için bir yıkım olur ama bizi yenemezsiniz." ifadelerini kullandı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise, "Rusya, Ukrayna'ya Belarus bölgesinden saldırmasaydı Minskte görüşmeler mümkün olabilirdi" dedi.  Zelenskiy, Rusya ile müzakereler için, ülkesine saldırıların yapıldığı Belarus yerine İstanbul, Varşova, Bakü veya Budapeşteyi önerdi. Diğer yandan Zelenskiy, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile telefonda görüştü. Görüşmenin detayına ilişkin bilgi paylaşılmazken, Lukaşenko, Ukrayna kaybetmek istemiyorsa diyerek, Kieve müzakere masasına oturma çağrısında bulunmuştu.

 

Kategorideki diğer haberler

İbrahim YILDIRIM

İbrahim YILDIRIM

BAŞKAN FERDİ ZEYREK: “KALİTE BAYRAĞIMIZ TÜRK BAYRAĞI İLE BİRLİKTE BELEDİYE BİNAMIZDA DALGALANACAK”

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.