PASTART FESTİVALİNE HAZIR MISIN İZMİR ?

PASTART FESTİVALİNE HAZIR MISIN İZMİR ?

İZMİR'de  27- 29 Eylül 2019 tarihleri arasında Kültürpark’ta düzenlenecek Pastart İzmir, renkli görüntülere ev sahipliği yapacak

Dünya rekoru denemesinden yarışmalara çeşitli tadımların yanı sıra konferanslara da ev sahipliği yapacak.

TÜRKİYE’NİN ÜNLÜ PASTA USTALARI İZMİR’DE

Pasta ve tatlı dünyasının temsilcileri İzmir’de eylül ayında gerçekleştirilecek etkinlikte buluşacak. 20 ülkeden pasta şefinin konuk olacağı, 500 firmanın katılacağı ve 1000’i aşkın pasta şefinin hünerlerini sergileyeceği Pastart İzmir- Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamuller Festivali pasta ve pastacılarının yanı sıra düzenlenecek konferans ve paneller dizisi ile de dikkat çekecek.  İzmir Pastacılar ve Şekerciler Odası Başkanı İhsan Esen,  “Festivalde araştırmacı yazar Nejat Yentürk’ün koordinatörlüğünde gerçekleşecek Pastart Buluşmaları’na Türk mutfağının tarihine ışık tutan isimler konuk olacak. Nevin Halıcı, Priscilla Mary Işın, Ahmet Örs, Nihal Kadıoğlu Çevik ve Nejat Yentürk, Pastart kapsamında düzenlenecek konferanslarda Anadolu’nun ve İzmir’in unutulmuş tatlılarını, bugünün pastacılığının ulaştığı yaygınlığı ve bu sürecin getirdiklerini ele alacak. Türk tatlı kültürünün değişik yönlerine eğilecek . Festival kapsamında sektörü yakından ilgilendiren gelişmelerin aktarılacağı mevzuat panelleri ve duayen söyleşiler de dikkat çekecek” dedi.

İZMİR FUARI’NI ESKİ GÜNLERE GÖTÜRECEĞİZ

İhsan Esen, “Bu festival 27-28-29 Eylül’de gerçekleştirilecek. Festival için İzmir Kültürpark’ın tamamını İzmir Büyükşehir Belediyesi bize tahsis etti. 210 bin metrekarelik bir alanda bu festivali gerçekleştireceğiz. Dünyada bir örneği daha yok. Türkiye’de ilk defa biz bu sektörün sahipleri olarak bütün kurumlar bir araya geldik ve bunu gerçekleştireceğiz. Festival alanımıza pek çok gerekli ekipman kurulumu yapılarak bu şekilde gerçekleştirilecek olan bir festival olacak. Bu festival geleneksel hale geldiği zaman Türkiye’deki fuarcılık anlayışını da değiştireceğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de şuan fuarcılık anlayışı da çöküş noktasına geçti. Biz İzmir Fuarı’nı eski günlerine götürmek istiyoruz.”dedi.

PASTART İZMİR’DE NELER OLACAK?

20 ülkeden 500 firma, bini aşkın pasta şefi ile birlikte düzenlenecek etkinlik, Kültürpark’ta gerçekleştirileceğini belirten Esen,” Tadımlar, tanıtımlar, söyleşiler ve atölyeler ile renklenecek etkinlikte, Dünya Pastacılık Kupası başta olmak üzere pastacılık yarışmalarının yanı sıra bir dünya rekoru kırılması hedefleniyor. Ayrıca, festivalin söyleşiler koordinatörünün yazar Nejat Yentürk olacak, festivalin sosyal sorumluluk faaliyetlerinin ise ödüllü Elele Cafe projesiyle dikkati çeken Anadolu Otizm Vakfı üstlenecek. Fuar’ın etrafında 20cm kalınlığında 10 cm yüksekliğinde 3 km uzunluğunda 1500 usta ve 500 işyerimizin desteği ile 30dk’da rekor denemesi ile gerçekleşeceği. Ayrıca bu pastamızın ortasında yapılacak pastamızı ortasında olacak ay yıllız şekilinde olan kısmını otizm ve engelli dernekleri ile yapılacağını” belirtti.

“ BİZ İZMİR’LİYİZ VE İZMİR’İ SEVİYORUZ”

“ Biz İzmirliyiz ve İzmir’i seviyoruz” diyen İzmir Pastacılar ve Şekerciler Odası Başkanı İhsan Esen, “  İzmir için elimizden ne geliyorsa hatta daha da fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ben İzmir Pastacılar ve Şekerciler Odası’nda genç ve yeni bir başkanım. Burayı 22 yıllık bir başkandan devraldık. Heyecanımız, aksiyonumuz, vizyonumuz ve misyonumuzun verdiği bu enerji ve güçle kendi sektörümüz adına İzmir’e çok daha güzel ve kalıcı eserler bırakmak istiyoruz. İzmir önceden pastaneler şehriydi. 1940’lı yıllarda Türkiye’de ilk pastaneler İzmir’e kurulmuştu. Bunlara örnek verecek olursak; Sevinç Pastanesi, Lozan Pastanesi, Reyhan Pastanesi, Şortan Pastanesi, Sarmaşık Pastanesi gibi pek çok örneği mevcuttur. Bu pastaneler o tarihlerde kurularak filmlere ve adreslere sahne oldu. Fakat o günden bu güne bizler pastane kültürümüzü yavaş yavaş kaybettik. Bu kültürü bizden Ankara, İstanbul, Bursa gibi şehirler aldı. Biz pastacılığın sahibi olarak bizim elimizden giden değerleri tekrar geri almak istiyoruz “ dedi.

İZMİR’İN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAK İSTİYORUZ

Değerlerimizi zamanla başkalarına kaptırdık diyen Başkan Esen, “Bu proje çok kapsamlı bir proje olacak. Biz öncelikle İzmir’in değerlerine sahip çıkmak istiyoruz. Bizim çok değerli olan boyozumuz var, lokmamız var. Türkiye’de herkesin simit dediği ama bizim gevrek dediğimiz özel bir ürünümüz var. Gözlemelerimiz var. Bunları kimseye kaptırmak istemiyoruz. Bunun için de İzmir boyozunu koruma altına alarak tüm dünyaya tanıtımını sağlamak için fuarın içerisinde bin metre uzunluğunda bir boyoz sokağı oluşturacağız. Buraya mermer tezgahlarımızı, fırınlarımızı, hamur yoğurma makinelerimizi getireceğiz ve bir sahne kuracağız. İzmirli boyoz ustalarını burada boyoz yapmaya çağıracağız. Kendileri tüm gözler önünde Türkiye’ye ve dünyaya boyozun gerçek tanıtımını ve sunumlarını yapacaklar. Canlı canlı nasıl yapıldığını bütün vatandaşlarımıza göstereceğiz. Biz her şeyi en güzel şekilde organize ederek bu işi bitireceğiz.” Diyerek açıklamalarda bulundu.  

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK PASTASI İZMİR’DE YAPILACAK

Pastacılar ve Şekerciler Odası hakkında bilgiler veren Başkan İhsan Esen, “ Bizim İzmir’de bin 216 tane üyemiz var. Fakat İzmir’de bu işleri yapan 6 bin 500 tane iş yeri var. Bunlardan bir kısmı İzmir Ticaret Odası’na bağlı bir kısmı Sanayi Odası’na bağlı bir kısmı da karma odalara bağlı olarak çalışıyor. Dolayısıyla bütün bu arkadaşlarımızı biz buraya davet ediyoruz. Onun dışında böyle büyük bir festivale de büyük bir rekor yakışır diye düşünerek dünyanın en büyük pastasını yapmaya karar verdik. Bu sayede bütün algıları ve dikkatleri İzmir’e çekmeyi planlıyoruz. Biz burada dünyanın en kalın, en uzun ve en çabuk yapılan pastasını yapacağız. Ve bu pastayı yarım saatte yapacağız. Bin 500 tane ustamızla ve 500 tane iş yerimizle aynı anda yapmaya başlayacağız. Her iş yerine özel 6 metrekarelik bir alan vereceğiz. Herkes bu altı metrelik alanı bitirdiği zaman 3 bin metrelik pastamız yarım saatte tamamlanmış olacak. Pastamızı yaptıktan sonra ise tüm halkımıza ikram edilecek. Bu projenin bir de sosyal sorumluluk kısmı var. Anadolu Otizm Vakfı’nı da bu festivale davet ederek pastamızın orta kısmını oluşturacak olan ay yıldızlı kısmı otizmli çocuklarımıza yaptıracağız ve bu meslekte onların da var olabileceğini herkese göstereceğiz” dedi.

DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN BÜTÜN KURLUŞLARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Gerek dünyada gerek ise Türkiye’de bütün gözleri İzmir’e çevrildiğini söyleyen  İzmir Pastacılar ve Şekerciler Odası Başkanı İhsan Esen, “İzmir Pastacılar Odası olarak, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile iş birliği halinde Türkiye’deki 104 tane pastacılar odasının bizzat destekleri ile tüm aşçılar ve pastacılar konfederasyonu ve 64 tane derneğin 7 tane federasyonun oluşturduğu bir konfederasyon ile birlikte 5 bakanlığın desteklediği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de bizzat destekleyerek sahip çıktığı, Konak Belediyesi’nin de desteklediği büyük bir proje hazırladık. Bu projenin adını da Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamülleri Festivali olarak belirledik ve geleneksel hale getireceklerini sözlerine ekledi

 

 

Kategorideki diğer haberler