SİMAV AKSAZ'DA 65 YILDIR SÜREN GÖZLEME GELENEĞİ...

SİMAV AKSAZ'DA 65 YILDIR SÜREN GÖZLEME GELENEĞİ...

Aksazlılar, kuraklığın geçim kaynaklarını etkilemesi nedeniyle yağmur duasına çıktı... Sabahın erken saatlerinde meyve alım merkezinde toplanan Aksazlı hanımlar ateş yakıp saç üzerinde gözleme yapıp ayranla dağıttı...

Tarımın ve hayvancılığın temel geçim kaynağı olduğu Kütahya’nın Simav ilçesi Aksaz köyünde vatandaşlar, kuraklığın geçim kaynaklarını etkilemesi nedeniyle yağmur duasına çıktı. Sabahın erken saatlerinde meyve alım merkezinde toplanan hanımlar ateş yakıp saç üzerinde gözleme yapıp ayranla dağıttı. Aksazlı hanımları organize eden Habibe Kanık, “bu gözleme hayrını köylülerimiz severek yapıyor. Ben de iş bölümü yapıyorum. Rabbim yaptığımız hayırları kabul etsin.” dedi.

5 bin kişinin katıldığı gözleme hayrını 65 yıldır yaptıklarını anlatan Aksaz Köyü Muhtarı Mehmet Koç, ”Şükürler olsun bu senede rabbim bize hayır yapmayı nasip etti. Köy meydanında masalarda misafirlerimizi ağırladığımız gibi yol üzerinden geçen araçları durdurup gözleme ve ayran ikram ediyoruz” dedi.

Köy sakinlerinden Sevilay Kazan’da, Bütün hanımlarımızla elbirliği ile bu gözleme hayrını birlikte yapıyoruz. Köyümüz Balıkesir – Uşak – Kütahya karayolu üzerinde olduğu için gençlerimizde yola barikat kurup bütün yolculara gözleme ve ayran ikram ediyor. Sürücüler önce şaşırıyor sonra da teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getiriyorlar” dedi.

Öğle namazı ile birlikte yağmur duası yapan köy halkı bereketli bir yıl için dua ederek yağmur duası yaptı. Simav Belediye Başkanı Kübra Tekel Aktulun, “Aksaz köyünde 65 yıldır süren bir gelenek. Toplum ve medeniyeti güçlü kılan en önemli unsurlar arasında gelenek ve görenekler gelir. Tarihi unutturmayacak ve gelecekte toplumu daha güçlü biçimde ileri taşıyacak unsur gelenek ve göreneklerdir. Bu yüzden ben arkadaşlarım muhtarımızı yalnız bırakmadık” dedi.

Simav Kaymakamı Bünyamin Karaoğlu da “Çok güzel bir gelenek. Aksaz benim Simav’a atandığımdan beri yemeklerini beğendiğim köylerden bir tanesi. Burası köyler içinde birlik ve beraberliğin yoğun olduğu hayırsever bir köy. Deprem zamanında da yardımlarından bildiğimiz her hangi bir istek olduğunda gönül rahatlığı ile gelebildiğimiz bir yer. Bu kadar kalabalığın gönüllü bir şekilde çalışmasından bunu görüyoruz. Allah birliğinizi daim etsin. Birlik günleri hayır günleri zamanımızda azalıyor. 65 yıldır bu geleneği sürdürmek önemlidir. Böyle güzel bir organizasyonu yapan Aksaz Köyü Muhtarı Mehmet Koç köy halkına teşekkür ederim” dedi.

Kaymakam Karaoğlu, daha sonra yoldan geçen araçları durdurarak ayran ve gözleme dağıttı.

Aksaz köyündeki yağmur duasına Simav Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, Simav Belediye Başkanı Kübra Tekel Aktulun, İlçe Müftüsü Hasan Serçe, Emet Orman İşletme Müdürü Osman Aksoy, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Çetin Balamur, Köyün ilk öğretmenlerinden Falih Uz, çevre köylerin muhtarları ve 5 bin kişi katıldı.

HABER: ADİL AKA

Kategorideki diğer haberler

İbrahim YILDIRIM

İbrahim YILDIRIM

BAŞKAN FERDİ ZEYREK: “KALİTE BAYRAĞIMIZ TÜRK BAYRAĞI İLE BİRLİKTE BELEDİYE BİNAMIZDA DALGALANACAK”

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.