Soylu, Eski kıyafetler değil Isıtıcı, battaniye ve koli ile gıda gönderilsin

Soylu, Eski kıyafetler değil Isıtıcı, battaniye ve koli ile gıda gönderilsin

Elazığ depreminin ardından 4. gün... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu deprem bölgesinde açıklamalarda bulundu

Bakan Soylu, ilk yıkılan 58 binanın acil kira yardımının bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderileceğini söyledi. Soylu, "Eski kıyafetleri göndermemesini rica ediyoruz. Isıtıcı, battaniye ve koli ile gıda göndermek isteyen varsa başımızın üzerinedir. Onun dışında biz her şeyi karşılıyoruz" dedi.

 

Elazığ'daki depremle ilgili, İçişleri Bakanı Soylu, "İlk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderilecek." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Elazığ Valiliğinde basın toplantısı düzenledi.

Bakan Soylu, "Isıtıcı, battaniye ve koli ile gıda göndermek isteyen varsa başımızın üzerinedir. Onun dışında biz her şeyi karşılıyoruz." diye konuştu.

"MAHMUT VE AİLESİNİN VATANDAŞLIK İŞLEMLERİNE BAŞLADI"

Elazığ depreminin yaşanmasının hemen ardından Sürsürü Mahallesi'nde yıkılan binaya koşan ve elleriyle kazarak enkazdan depremzedeleri kurtaran Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud ile ilgili İçişleri Bakanı Soylu, "Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğümüz, Suriyeli kardeşimiz Mahmud ve ailesinin vatandaşlık işlemlerine başladı." dedi.

"HAYVANLARIN DAĞITIMINA JANDARMA TARAFINDAN BUGÜN BAŞLANACAK"

Soylu, Elazığ'daki depremde hayvanları telef olanlar için getirilen hayvanların dağıtımına Jandarma tarafından bugün başlanacağını bildirdi.

BAKAN KOCA: HASTANELERDE 70 YARALI MEVCUT

Sağlık Bakanı Koca, "Hastanelerde takibini yaptığımız 70 yaralı söz konusu, 9'unu yoğun bakım şartlarında takip ediyoruz." diye konuştu.

BAKAN KURUM HASARLI BİNA SAYISINI AÇIKLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Elazığ merkez, Sivrice ve Maden'de 428, Malatya Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pötürge ve Yeşilyurt'ta 2 bin 424 ağır hasarlı binamız var." dedi.

"10 BİN KONUTLUK YENİ BİR UYDU KENT İNŞA EDECEĞİZ"

Kurum, "Elazığ Yemişlik'te toplam 10 bin konutluk yeni bir uydu kent inşasını gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Sürsürü Mahallesiyle ilgili, "10 bin 242 metrekarelik alanda 10 blokta toplam 200 daire yapacağız." diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Elazığ'da depremin ardından yapılacak konutların yıl sonuna kadar vatandaşlara teslim edileceğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

Elazığ’da 37, Malatya’da 4 vatandaşımızı kaybettik. 45 vatandaşımız da enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Şu anda 5093 teknik personel sahada halen çalışmasına devam ediyor. 1000’e yakın STK gönüllüsü çalışmalarına devam ediyor. Jandarma ve emniyet görevlileri çalışmalarına devam ediyor.

Tüm köylere bu gece sabaha kadar tekrar gidildi. Sürekli havada biri genelkurmay başkanlığından ikisi de jandarma genel komutanlığından iki İHA Diyarbakır emniyetine bağlı bir helikopter keşiflere devam etmektedir. İlk yıkılan 58 binanın sakinlerine kira yardımı bugün gönderilecek.

Ayni yardımlar konusunda vatandaşlardan istirhamımız şudur,  Eski kıyafetleri göndermemesini rica ediyoruz. Vermiyoruz çünkü... Isıtıcı, battaniye ve koli ile gıda göndermek isteyen varsa başımızın üzerinedir. Onun dışında biz her şeyi karşılıyoruz. Elazığ'ın içine şimdiye kadar 10 bin çadır kurduk.

Geçici konaklama merkezi oluşturacağız. Hayvanları zarar gören çiftçilere ulaşıyoruz.

Valilik hesabına dün 10.00'de 44 milyon lira yardım girdi.

Dün Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdiler. Suriyeli kardeşimiz Mahmut ve ailesinin Türk vatandaşlığı işlemine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüz başladı.

 

Yangın tehlikesine karşı elektrik yerine katalitik soba ve tip ile ısıtmanın daha sağlıklı olacağını değerlendirdik. Şehir hastanesi şantiyesinde, kolordu komutanlığında, spor tesislerimizde açık kapasite var.

Her evin önüne çadır kurmaya çalışırsak bunu yönetmekte zorlanırız. İstirhamımız barınmaları bu toplu alanlarda sağlamak. Battalgazi’nin kırsal mahallelerini genel etkinlik alanı içine alıyoruz.

Tarım Bakanlığımız ve STK’lar ile beraber hayvanları zarar gören çiftçilerimize ulaşıyorlar. Onlara ahırlar yapmaya çalışıyorlar. 24 milyon nakdi yardım gelmişti devletimiz kanalıyla. Dün itibarıyla toplam 44 milyon oldu.

30 bin ton kömür yardımı var. Tüplü ısıtıcıya ihtiyacımız var.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bin 607 kişi hastanelere başvurdu, çoğunu taburcu ettik. Hastanelerde takibini yaptığımız 70 yaralı söz konusu, 9'unu yoğun bakım şartlarında takip ediyoruz. Yoğun bakımda olanlar arasında durumu kritik yok.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'un açıklamalarından satır başları şöyle;

Elazığ merkez, Sivrice ve Maden'de 428, Malatya Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pötürge ve Yeşilyurt'ta 2 bin 424 ağır hasarlı binamız var. Elazığ'da 58, Malatya'da 315 yıkık bina tespit edildi. Hasar tespit çalışmalarını titizlikle sürdürüyoruz.

Binaların risk durumları en geç 2 günde tamamlanacak. Mustafa Paşa'da 300 konut projelendiriyoruz. Konutlarda önceliğimiz evi yıkılanlar olacak.

Dün Sivrice ilçemize gittik. Burada da 350 konutluk projemizi yapıyoruz.

Elazığ Yemişlik'te toplam 10 bin konutluk yeni bir uydu kent inşasını gerçekleştireceğiz.

10 bin 242 metrekarelik alanda 10 blokta toplam 200 daire yapacağız.

Bölgede toplamda 3 bin 850 konutun yapım sürecini başlattık.

SELÇUK İNAN'DAN AÇIKLAMA

Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan da, "Biz öyle güçlü bir ülkeyiz ki böyle günlerde kendimizi gösteriyoruz acıları paylaşıyoruz. Biz spor camiası olarak böyle günlerde her şey yapmaya hazırız. Yaraları sarmak adına hep beraber durmaya devam edeceğiz" dedi.

Kategorideki diğer haberler