Tarım ve hayvancılık sektörü Fuar izmir'de buluştu

Tarım ve hayvancılık sektörü Fuar izmir'de buluştu

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan ve bu yıl 17’inci kez kapılarını açan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 2-6 Şubat tarihleri arasında Fuar İzmir'de açık olacak .

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan 17. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde başladı. Hayata geçirdikleri “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu vizyonumuz ve İzmir Tarımı stratejimiz işte bu 'mümkünü' ortaya koyuyor. İzmir Tarımı ile kuraklık ve yoksullukla aynı anda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise dört büyük fuarından biri olan 17. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. "Tarım ve İklim Stratejileri" ana temasıyla 6 Şubat 2022 tarihine kadar Fuar İzmir’de devam edecek Agroexpo bugün düzenlenen törenle açıldı. Bu yıl fuar bin 50 katılımcısıyla 400 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayacak. Türk tarım sektörü yabancı ülkelerden gelecek olan binlerce alım heyeti ile buluşacak.

Orion Fuarcılık tarafından düzenlenen Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yerli ve yabancı yatırımcılara seslenerek, tarım ve hayvancılık yatırımları için en uygun ve en avantajlı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük üçüncü tohum bankası kapasitesine sahip Türkiye’nin tarım ürün çeşitliliğinde güçlü bir konumda olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, “Sebze, meyve ve diğer emtiaları hem üreten hem de ihraç eden ülkemiz, pek çok üründe küresel tarım piyasasına etki edebilecek kapasitede. Dolayısıyla, buradan tüm yerli ve yabancı yatırımcılara sesleniyorum; tarım ve hayvancılık yatırımları düşünüldüğünde bu bölgede en uygun ve en avantajlı ülke, Türkiye'dir. Bakanlık olarak, tüm yatırımcılara gerekli katkıyı ve kolaylığı da sağlayacağımızı özellikle vurgulamak istiyorum. Son 20 yıldır tarımsal üretime yönelik verdiğimiz destekler ve yaptığımız yatırımlarla dünya ile rekabet gücümüzü artırdık. Verimli ve etkin stratejik planlar oluşturarak, geleceğe yönelik bakış açımızı güçlendirdik” diye konuştu.

Pakdemirli, konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka bir Tarım mümkün” vizyonuna ilişkin ise “Başka bir Tarım mümkün diyen başkanımız, bir fikri varsa gelsin bizle paylaşsın. Belediyelerimiz de oy kitlesi için bir şeyler yapma gayreti içinde. Ben bu çalışmaların belediye bütçesinden yüksek maliyetler yapmasının arzu ediyoruz. Ciddi işleri biz de alkışlarız. Biz bakanlık olarak bu çalışmalar ciddi kaynak ayırıyoruz. Belediyemizin de ekstra kaynak ayırması bizleri mutlu eder. Ancak burada yapılan işlerin ayak izlerini daha belirgin olmasını arzu ediyoruz. Biz yapılan işlerde alkışlamasını biliriz ve başkanın yanında oluruz. Burada işin medyaya gösterdiğinden daha büyük ayak izleri olmasını arzu ederiz. Özellikle İzmirli olarak bunu arzu ederim. Yapılacak bir şey varsa işin içinde olmayı biliriz. Hepimizin çok önemli görevi var” şeklinde konuştu.

“Mücadeleye devam edeceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, "Çiftçinin alın terini alabileceği bir sistem üretmek mümkün. Çoraklaşan topraklarımız kurtarmak mümkün. Milyonlarca vatandaşın sağlıklı ve ucuz gıda ile buluşmasını sağlamak mümkün. Yaygınlaşan yoksulluğu bitirmek mümkün. Kısacası başka bir tarım mümkün." ifadelerini kullandı.  'Başka Bir Tarım Mümkün' vizyonuyla tarımdaki sıkıntıların çözülebileceğini ifade eden Soyer, “Bu toprakları bereketine kavuşturmak mümkün. Köylüyü göçe zorlayan yanlışları değiştirmek, dev şirketler karşısında alın terinin karşılığını alabileceği bir sistem inşa etmek mümkün. İklim krizi ve yanlış politikalarla azalan su kaynaklarımızı ve çoraklaşan topraklarımızı kurtarmak mümkün. Milyonlarca vatandaşımızın; sağlıklı, ucuz ve güvenilir gıdaya erişimini sağlamak mümkün. Tarımı, ülkemizin ekonomisine ve istihdama en büyük katkı sağlayan sektörlerden biri haline getirmek mümkün. Yaygınlaşan, kitleselleşen yoksulluğu bitirmek mümkün. Kısacası, 'Başka Bir Tarım Mümkün'. 'Başka Bir Tarım Mümkün' vizyonumuz ve altı ayaklı İzmir Tarımı stratejimiz işte bu 'mümkünü' ortaya koyuyor. İzmir Tarımı ile kuraklık ve yoksullukla aynı anda mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2021 yılında 168 ülkeye tarım ürünü ihraç ettiklerini söyledi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, oda olarak tarıma destek verdiklerini ifade etti. Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan ise destekleri için Başkan Soyer'e teşekkür etti.

Fuardan 2 milyar dolar ticaret hacmi beklentisi

Orion Fuarcılık tarafından düzenlenen Agroexpo; başta tarımsal mekanizasyon ve teknolojileri, sera ve teknolojileri, su ve sulama teknolojileri, gübre, tohum, fide, fidan ve bahçecilik, zirai ilaçlama makinaları, ekolojik tarım, agro bilişim, canlı hayvan yetiştiriciliği, hayvansal üretim makinaları, sektöre bağlı kurum ve kuruluşlar olmak üzere tüm sektör temsilcilerini Fuar İzmir’de ağırlayacak. Bu sene küresel ve toplumsal bilinci geliştirerek, ülkemizin bu konuya hassasiyet duyması adına; Tarım ve İklim Stratejilerinin konu olacağı ve bu alanda konusunda önemli donanıma sahip konuşmacıların katılım sağlayacağı panel yapılacak. Su kaynaklarının tarıma etkisinden, iklimin hayvancılığa etkilerine kadar birçok başlık panelde yer alacak. 100’ü aşkın ülkeden davet edilen ithalatçı firmaların ve alım heyetlerinin önemli bir kısmı fuara katılım sağlayacak. Geçen yıl fuarda 1.5 milyar dolar olan ticari hacmin, bu sene 2 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kimler katıldı?

Açılış törenine Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer başta olmak üzere Katar Belediye ve Çevre Bakanı Abdullah bin Abdulaziz bin Turki Al-Subaie, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kooperatifler, üreticiler, meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, ziraat odaları, oda, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.