Temiz ve yenilenebilir enerjide yatırım rekoru

Temiz ve yenilenebilir enerjide yatırım rekoru

Temiz enerji geçişine yönelik küresel yatırım 2021’de 755 milyar dolara ulaşırken yenilenebilir enerjiye yapilan yatırımlar bir önceki yıla oranla yüzde 6,5’lik artışla 366 milyar dolara çıkarak rekor kırdı!

Sürdürülebilir ve temiz enerji kaynaklarına geçişler günden güne artıyor. Öyle ki BloombergNEF’in (BNEF) yayınladığı rapora göre, düşük karbonlu enerji geçişine yönelik küresel yatırım 2021’de 755 milyar dolarla rekor kırdı. Yeşil enerji dönüşümünde yenilenebilir enerjinin son derece önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, net sıfır karbona ulaşmak için daha fazla finansmana ve bürokratik yardıma ihtiyaç olduğunu da belirtiyor.

BloombergNEF’in Enerji Geçişi Yatırım Trendleri 2022 raporuna göre, enerji geçişine yönelik küresel yatırım 2021’de 755 milyar dolara ulaştı. Güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik toplam yatırım da bir önceki yıla oranla yüzde 6,5’lik artışla 366 milyar dolarlık yeni bir rekor kırdı ve enerji geçişine yönelik yapılan küresel yatırım açısından en büyük sektör oldu. Yenilenebilir enerjinin küresel enerji dönüşümünde büyük rol oynadığını belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, net sıfır karbon hedeflerine ulaşabilmek için de hükümetlerin daha fazla finansman ve bürokratik süreçlerde kolaylık sağlaması gerektiğinin altını çiziyor.

Temiz Enerji Geçişinde Yenilenebilir Enerji Bir Numara

BloombergNEF’in yayınladığı Enerji Geçişi Yatırım Trendleri 2022 raporuna göre, enerji dönüşümüne yönelik yenilenebilir enerji, depolama, elektrikli ulaşım, elektrikli ısınma, nükleer, hidrojen ve sürdürülebilir materyallerin tamamına yapılan yatırımlar hem artan iklim kriziyle mücadele çabaları hem de dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden gelen enerji atılımları sayesinde 2021’de toplam 755 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Tek başına yenilenebilir enerji sektörü ise bir önceki yıla oranla %6,5’lik artışla 366 milyar dolarlık yatırım aldı ve rapora göre düşük karbonlu enerji geçişinde en büyük yatırımı alan sektör oldu. 2021’de yeşil enerji dönüşümü adına yapılan yatırımlarda yaşanan %27’lik artışın yatırımcıların, hükümetlerin ve işletmelerin düşük karbonlu geçişe verdiği önemi ortaya koyduğunu vurgulayan Ali Aydın, bu yolda en güçlü silahın rüzgar enerjisi olacağını ve geleceğin bu enerjiyle şekilleneceğini de belirtiyor.

“Net Sıfır Karbon Hedeflerine Ulaşmak İçin Bürokratik Yardım Sağlanmalı”

Yine BloombergNEF’in Yeni Enerji Görünümü (NEO) raporundaki 2050 yılına kadar küresel net sıfır karbon hedefine ulaşmak için öngörülen yol planlarından herhangi birinin gerçekleştirilebilmesi için mevcut yatırım seviyelerinin 2022 ile 2025 yılları arasında yılda ortalama 2,1 trilyon dolara, 2026 ile 2030 arasında ise ortalama 4,2 trilyon dolara çıkması gerekiyor. Bu hedefleri tutturabilmek için enerjiye yapılan yıllık yatırımın ortalama 3 katına çıkması gerektiğini aktaran Ali Aydın, 2050 yılına kadar net sıfır karbon hedeflerine ulaşmak için hükümetlerin önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerjiye dönük daha fazla finansmanı seferber etmesi gerektiğini ve bürokratik süreçleri, yatırımcıyı teşvik eder niteliğe kavuşturması gerektiğini belirtiyor.

Ülke Enerji Hakkında:

Yurt içi ve yurt dışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile özel çözümler sunmaktadır. Rüzgar enerjisi santralleri alanında Türkiye'nin en deneyimli kadrosunu bünyesinde barındıran Ülke Enerji, santrallerdeki maksimum üretim sürekliliği için önceden belirlenen hizmet seviyelerini daima korumayı amaçlar. Hızlı çözümler üretebilen, dinamik ve tecrübeli mühendislik desteği sayesinde santrallerin yaşam döngülerini en verimli hale getiren Ülke Enerji, oluşabilecek arıza ve problemler için proaktif çözümler hazırlar.

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.