'Türkiye küresel mücadelenin tam ortasında'

'Türkiye küresel mücadelenin tam ortasında'

“Türkiye, AB ve ABD İlişkileri: 2022 Öngörüler, Riskler, Fırsatlar, Senaryolar” tartışıldığı toplantıda Türkiye, AB ve ABD ilişkileri ESİAD gündemindeydi... ESİAD Başkanı Karabağlı, Türkiye küresel mücadelenin tam ortasında bulunduğunu hatırlattı...

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) düzenlediği çevrimiçi toplantılarda Türkiye ve Dünya gündemini, küresel ekonomik gelişmeleri değerlendirmeye devam ediyor. Son olarak Albright Stonebridge Group Türkiye Başdanışmanı Hakan Akbaş’ın konuk konuşmacı olduğu toplantıda Türkiye, AB ve ABD İlişkileri: 2022 Öngörüler, Riskler, Fırsatlar, Senaryolar” tartışıldı.

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği İlişkileri Yuvarlak Masasının katkılarıyla düzenledikleri bu toplantıyla dünya siyasetine bir bakış sunmak istediklerini söyledi. Son günlerde Ukrayna meselesi üzerinden oynanan güç oyunlarını yakından izlediklerini ifade eden Karabağlı, Uluslararası ilişkilerde gündemin son derece sıcak olduğu bir zamanda Akbaş’ın değerlendirmelerini almak istedik. Covid-19un etkilerinden çıkmaya çalıştığımız bu dönemde küresel sistemdeki istikrarsızlık, belirsizlik ve huzursuzluk her alana yansıyor. ABD’de Biden yönetimi uluslararası güç dengelerini yeniden kurgulamaya çalışıyor. Bu çerçevede dört küresel oyuncu olarak tanımlanan ABD, Rusya, Çin ve AB’nin birbirleriyle ilişkilerine baktığımızda Türkiye bunların tam ortasında ve özellikle son dönemlerde hiç gevşemeyen bir düğümün içinde bulunuyor” dedi.

Seçim dönemine girdiğimizi söyleyebilirim”

Albright Stonebridge Group Türkiye Başdanışmanı Hakan AKBAŞ seçim dönemine girildiğini düşündüklerini ve ABD Türkiye ilişkilerinde bunun etkilerinin görülmeye başlandığını söyledi. ABDde de ara seçimlerin yaklaştığını söyleyen Akbaş, Türkiye ABD ilişkilerinde karşılıklı olarak büyükelçiler nezdinde güçlü hamleler mevcut. Türkiyenin ABD ile olan ilişkilerinde Kongre’ye önem verilmesi gerekiyor. Türkiye’nin ABD Büyükelçisi bu noktada ağırlığı olan bir isim” dedi.

Türkiye AB ilişkilerine gelirsek yine seçimlerin ön plana çıktığını söyleyen Akbaş, Fransa’da seçimler yaklaşıyor, Merkelden sonra Schulz geldi. Merkel ve Trump’ın Türkiyede iktidarla yakın ilişki içinde iki lider olduğunu düşünürsek önemli iki müttefik sahneden çekildi diyebiliriz” dedi.

2021de Türkiye ciddi yatırım aldı”

Yatırımcı gözüyle baktığımızda bütün bu olup bitenlere rağmen Türkiyenin 2021 yılında özellikle teknoloji alanında, rekor sayıda ve büyüklükte yatırım çektiğini ifade eden Akbaş, Bu da konuşulmalı, çünkü Türkiyenin algısı yurt dışında bozuk. Türkiye ile ilgili yazılan yazılar çok talihsiz. Bu sebeple Türkiyeye gelen yatırımlar imajımızı düzeltme açısından önem arz ediyor” diye konuştu.

Türkiyede bazen gündemin acımasız olabildiğini, ayrıntılar ile zaman harcanabildiğini ifade eden Akbaş, Türkiyeye dışardan bakarak değerlendirmek bazen daha doğru sonuç verebiliyor. Ulusalcılık, milliyetçilik ve popülizm üzerinden dünyada bir denge oluştu. Putin ve Ukrayna çatışmasını da bu minvalde okumak gerek” dedi.

Ekonomik krizin siyasi sonucu olur”

İç siyaseti anlamadan dış siyaseti anlamaya çalışmanın doğru olmadığını vurgulayan Akbaş, Ekonomik gelişmelerin her zaman bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de siyasi bir bedeli olur. Özellikle Aralık ayındaki ekonomik gelişmelerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın popülaritesi üzerinde etkisi olduğunu görüyoruz” dedi.

Bu sene Eylülde bir seçimi öngördüklerini ifade eden Akbaş, Ancak bir takım işaretler, yaptığımız görüşmeler, özellikle ekonomideki olası iyileşme, dış ilişkilerde atılan adımlar ve para girişi, akabinde düşmeye başlayan enflasyon ve turizm gelirleriyle bunun anketlere yansıması iktidar için bir fırsat penceresi yaratabilir” dedi.

Türkiye ve ABDyi Afganistan yakınlaştırdı”

Türkiyenin ciddi dış borç çevirmesi gerektiği bir döneme girdiğini ifade eden Akbaş, Türkiye’nin, özellikle bu aşamada, turizmden iyi haberler gelinceye kadar, dış politikada hiçbir riske tahammülü yok” dedi.

ABD Türkiye ilişkilerinde Trump ve Erdoğan’ın ilişkileri ikili olarak götürdüğünü, ancak Bidenin kurumsal bir yaklaşım içinde olduğunu ifade eden Akbaş, Seçimlerden önce Biden bir toplantımıza katılmıştı, Erdoğan ile ilişkisini sormuştum. Şunu dedi, Zamanında ABye hitaben AB bir Hristiyan kulübü değilse Türkiyeyi şimdiye kadar almalıydı’ sözümü Erdoğan unutmamış, o sebeple ilişkilerimiz olumludemişti” diye konuştu.

Bidenin seçildikten sonra ilişkilerin kötü başladığını da vurgulayan Akbaş, Afganistan gelişmeleri önemli bir etki yaptı, Türkiye ve ABD askerlerinin koordineli çalışması neticesinde iki müttefik ülke yorumları yapıldı Beyaz Sarayda” dedi.

Ukrayna krizi Türkiyeye fırsat sundu”

Ukrayna krizinin Türkiye açısından bir fırsat olduğunu söyleyen Akbaş, Bu kriz Türkiye açısından saflarını belli etme noktasında bir fırsat oluşturdu. Putinin Hindistan’ı ziyaretinde ABD müttefiki Hindistan Türkiyenin 3 katı kadar bir S 400 alımı yaptı. Türkiyeye yaptırım çağrısı yapan ABD Senatosu Hindistan’ı müttefik olarak kabul ettiğini, yaptırımdan muafiyeti olması gerektiğini açıkladı. Ancak Türkiyeyi F35 programından çıkardılar. Bu da iki yüzlü bir duruşu gösteriyor” diye konuştu.

Kategorideki diğer haberler

İbrahim YILDIRIM

İbrahim YILDIRIM

BAŞKAN FERDİ ZEYREK: “KALİTE BAYRAĞIMIZ TÜRK BAYRAĞI İLE BİRLİKTE BELEDİYE BİNAMIZDA DALGALANACAK”

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.