YANGIN SONRASI KESİLEN AĞAÇLAR KİME SATILDI?

YANGIN SONRASI KESİLEN AĞAÇLAR KİME SATILDI?

​​​​​​​CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, orman yangınlarının ardından kesilen ağaçların Orman Genel Müdürlüğü tarafından değerinin çok altında ihale edildiği ve bazı firmalara peşkeş çekildiği iddialarının soruşturulması için araştırma önergesi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, “tomruk, telefon-maden direkleri, kabuklu-kabuksuz kâğıtlık, sanayi ve yakacak odun gibi milyarlarca lira tutan orman ürününün değerinin çok altında satışa çıkarıldığı ve büyük bir vurguna imza atıldığı öne sürülmüştür” diyerek, konunun milletvekilleri tarafından kurulacak bir komisyon tarafından incelenmesini istedi.

BÜYÜK BİR VURGUN YAPILDI

Muğla’da 2021 yılında çıkan orman yangınlarında, toplamda 66 bin 250 hektar alanın yanarak yok olduğunu hatırlatan CHP’li Alban, yüzbinlerce yanan ağacın bu yangınlardan sonra kesildiğini, kesim işinin ise büyük firmalara ihale edildiğini belirtti.

Orman alanlarının temizliğini ve ağaç kesim işlerini sağlamak için yapılan ihalelerde Kamu İhale Kanunu ve Rekabet Kanunu’nun hiçe sayıldığı, Orman Genel Müdürlüğü’nün orman köylüsünü koruyan anayasaya aykırı olarak büyük partiler halinde ihale yaptığı, bu büyüklük nedeniyle piyasadaki en büyük firmaların girdiği ihalelerde, küçük işletmelerin orman köylülerinin ve kooperatiflerinin önünün kesildiği” iddialarının ciddi olarak araştırılması gerektiğini ifade eden Alban, şunları kaydetti:

“Ülkemiz genelinde 2021 yılında Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi (EFFIS) verilerine göre Türkiye’de toplam 612 orman yangını gerçekleşmiş ve bu yangınlar sonucunda toplam 206.013 hektar alan tamamen yanmıştır.

Tüm bu orman yangınlarının ardından yanmış olan yüzbinlerce ağaç kesilmiş, Orman Genel Müdürlüğü tarafından tomruk, kızılçam odunu, sanayi odunu, kağıtlık odun gibi niteliklerde bulunan ağaçların kesimi için ihaleler yapılmıştır. Bu kesimlerin ardından, “Avrupa Birliği ülkelerinin kendi ormanlarındaki kesimleri azaltıp, Türkiye ormanlarını hammadde üretim merkezine dönüştürdüğü, Orman yangınlarının yanı sıra çokuluslu şirketlere hammadde temini için endüstriyel plantasyon ve olağanüstü kesim yapıldığı” iddialara gündeme gelmiştir.

Yine iddialar arasında “tomruk, telefon-maden direkleri, kabuklu-kabuksuz kâğıtlık, sanayi ve yakacak odun gibi milyarlarca lira tutan orman ürününün değerinin çok altında satışa çıkarıldığı ve büyük bir vurguna imza atıldığı öne sürülmüştür.

Bunların yanı sıra, yanan orman alanlarının temizliğini sağlamak için yapılan ihalelerde Kamu İhale Kanunu ve Rekabet Kanunu’nun hiçe sayıldığı, Orman Genel Müdürlüğü’nün orman köylüsünü koruyan anayasaya aykırı olarak büyük partiler halinde ihale yaptığı, bu büyüklük nedeniyle piyasadaki en büyük firmaların girdiği ihalelerde, küçük işletmelerin orman köylülerinin ve kooperatiflerinin önünün kesildiği iddia edilmiştir.

Tüm bu iddia edilen konuların tespit edilmesi, varsa görev ihmalinin ortaya çıkarılması ve kamuoyunda oluşan soruların giderilmesi amacıyla Anayasanın 98'inci, İçtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

Kategorideki diğer haberler

İbrahim YILDIRIM

İbrahim YILDIRIM

BAŞKAN FERDİ ZEYREK: “KALİTE BAYRAĞIMIZ TÜRK BAYRAĞI İLE BİRLİKTE BELEDİYE BİNAMIZDA DALGALANACAK”

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.