Yasin Börü ve arkadaşlarının vahşice katledilmesinin 5. yıl dönümü

Yasin Börü ve arkadaşlarının vahşice katledilmesinin 5. yıl dönümü

Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te Kobani (Ayn el-Arap) olayları sırasında kurban eti dağıtırken PKK'lılar tarafından vahşice katledilen Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz katledilmişti

 Diyarbakır'da HDP'nin çağrısıyla gerçekleştirilen 6-8 Ekim'deki saldırılarda teröristlerce katledilen Yasin Börü ve arkadaşları 5. yıl dönümünde anıldı. Peki 6-8 Ekim olaylarında ne oldu? Yasin Börü ve arkadaşları nasıl katledildi?

HDP'nin çağrısıyla başladı: 50'den fazla insanın öldüğü 6-8 Ekim olaylarını başlatan çağrı ise Demirtaş'ın başkanlığında toplanan HDP Parti Meclisi tarafından yapılmıştı. Demirtaş, Suruç'taki canlı bomba saldırısından sonra ise tabanına seslenerek, "herkes kendi güvenlik önlemini alsın" demişti. Demirtaş, terör tepki eylemlerinde HDP binalarına yapılan saldırılara karşı partililerden misli ile karşılık vermelerini de istemişti.

Yasin Börü ve arkadaşlarının mahalle arasında evleri gezerken YDG'li terörist bir grup tarafından takibe alınarak daha sonra vahşice katledildi. İşte davayı takip eden Avukat Mehmet Mahmut Doğan'dan ,kan donduran vahşetin ayrıntıları...

"Yasin Börü ve arkadaşları kalabalık YDG'li grubu fark edince bulundukları yerden hızla uzaklaşarak evlere sığınmaya çalışıyorlar. Birkaç apartmanın zillerine basıyorlar ancak kapıları kimse açmıyor. En son olayın olduğu Özturan 3 apartmanında kapı açılıyor. Ancak bu sefer de dairelerde oturanlar 5 kişiyi evlerine almak istemiyor. Bir süre merdiven aralığında gizleniyorlar. Bu süre zarfında ailelerine ve büyüklerine ulaşmak için sürekli telefonla aramalar yapıyorlar. En sonunda 3. katta 5 numaralı dairedeki kadın merhamet ediyor ve 5 kişiye kapıyı açarak evine alıyor. Bu kadın evden defaatle 155'i arayarak yardım istiyor.

Kategorideki diğer haberler

Ergün DUR

Ergün DUR

VATAN ŞAIRI.. GARİP ÖLDÜ.. O' NU AN(LA)MAK..

Namaz Vakitleri