Yemen'de Açlık Hastalık Ve Savaşın Gölgesinde Yaşam

Yemen'de Açlık Hastalık Ve Savaşın Gölgesinde Yaşam

Yıllardır iç savaşla boğuşan ve dünyanın en büyük insani krizlerinden birini yaşayan Yemen'de milyonlarca kişi, savaşın gölgesinde açlık ve hastalıklarla yaşam savaşı veriyor.

Birleşmiş Milletler'in resmi internet sitesinde "Yemen, dünyanın en büyük insani krizlerinden birini yaşıyor.

Yemen'de durum zaten dayanılmaz bir hal aldı. Ülke çapında sayısız kişi ölümün eşiğinde. Para biriminin düşüşüne çare bulunmaması durumunda geri dönülmeyecek bir noktaya ulaşacağız" açıklamasına yer verildi.

Uluslararası ajanslar tarafından dünya medyasına servis edilen fotoğraflar da Yemen'de yaşanan insanlık ayıbını bir kez daha gözler önüne serdi. Yemen'in başkenti Sanaa'daki bir hastanede yetersiz beslenen çocukların fotoğrafları yürekleri sızlattı.

İnsani yardım kuruluşları savaş sebebiyle iç kesimlerdeki insanlara ulaşmakta güçlük çekiyor. Bölgeye giden yardım malzemeleri de çalınıyor.

154 bin 527 kolera tespiti yapıldı

Dünya Sağlık Örgütü, bu yılın ilk 8 ayında kaydedilen kolera vakasının 154 bin 527, vakalarda hayatını kaybedenlerin sayısının ise 196 olduğunu duyurdu. Örgüt, kolera salgınının bulaştığı bir çocuğun ilaç almaması halinde saatler içinde hayatını kaybedebileceğini belirtti. 

UNICEF: 1 milyon 800 bin çocuk yetersiz besleniyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise Yemen’de yaklaşık 1.8 milyon çocuğun yetersiz beslenme sebebiyle hastalıklara açık olduğunu belirterek, 400 bin insanın yetersiz beslenme yüzünden ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu aktardı.

Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

Avrupa Parlamentosu, üye ülkelere, Yemen iç savaşında rol alan Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri koalisyon üyelerine silah satılmaması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'e göre iç savaşın devam ettiği Yemen'de ülke nüfusunun yüzde 75'i yani 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

 

Reuters, AA

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.