YÖRÜK TÜRKMENLER MANİSA'DA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BAĞBOZUMU ŞÖLENİNDE BULUŞTU

YÖRÜK TÜRKMENLER MANİSA'DA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BAĞBOZUMU ŞÖLENİNDE BULUŞTU

Yörük Türkmen Derneği'nin organize ettiği Bağbozumu Yörük Kültür Şöleni’nin 5’incisi büyük bir katılım ile Manisa’da Sancaklı İğdecik Mahallesinde gerçekleşti. Renkli görüntülere sahne olan şölene binlerce vatandaş katıldı.

Manisa'da Yörük Türkmen Derneği tarafından bu yıl 5’cisi gerçekleştirilen Bağbozumu Yörük Kültür Şöleni büyük bir katılım ile gerçekleşti. Şehzadeler ilçesinin Sancaklı İğdecik Mahallesinde renkli görüntülere sahne olan şölene, Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Ak Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, İyi Parti Manisa Milletvekili Şenol Sunat, Manisa Yörük Türkmen Derneği Başkanı Arif Kurtoğlu, ülkenin bir çok yerinden Yörük Türkmen Dernekleri Başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Şölen kapsamında Sancaklı İğdecik Mahallesi girişinden mehter takımı eşliğinde Manisa Yörük Türkmen Derneği binasının önünden tören alanına kadar kortej yürüyüşü düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuranı Kerim tilaveti okundu. Daha sonra Manisa Yörük Türkmen Derneği Başkanı Arif Kurtoğlu, selamlama konuşması yaparak katılımcılara teşekkür etti. Başkan Kurtoğlu, gelecek yıl bağ bozumu ve yörük kültür şölenini uluslararası düzeye taşıyarak Sancaklı İğdecik kiraz ve üzümünü hakkettiği değeri kazandıracaklarını anlattı.

 Ardından söz alan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yörük kültür ve geleneklerinin gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılması adına her zaman Yörük Türkmenlerinin yanında olduklarını ifade etti. Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel yaptığı konuşmada, yörük kültürüne yabancı olmadığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Alaşehir Kemaliye Zeybek ekibi, Ödemiş Yörük Efeleri Derneği Zeybek Ekibi, Eskişehir Sultanlar Zeybek Ekibi, Avrasya Basın Yayın Birliği Halk Oyunları Ekibi sahne aldı. Sanatçı Zeki Yılmaz ile Ümmü Erbil ve Türk müziğinin dev ismi Hakkı Bulut konser verdi. Şölende katılımcılara 2.5 ton yaş üzüm ve odun ateşinde pişen keşkek ikram edildi.

►HABER: ADİL AKA

Kategorideki diğer haberler