ZAFERİN VE BARIŞIN İKİNCİ YÜZYILI

ZAFERİN VE BARIŞIN İKİNCİ YÜZYILI

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 'Bugün önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha minnet ve şükran duygularıyla anıyoruz' dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Tunç Soyer, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“101 önce bugün Büyük Zafer’le taçlanan kurtuluş mücadelesi, bir ulusun inançla, azimle, kararlılıkla neleri başarabileceğinin tüm dünyaya ilanıdır. Tarih sahnesinden silinmeye çalışılan Türk Ulusu’nun yeniden ayağa kalktığı gündür bugün. 9 Eylül’e açılan kapı, İzmir’in ve tüm yurdun kurtuluş müjdesidir.

Bugün önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha minnet ve şükran duygularıyla anıyoruz.  Ve elbette onunla birlikte bu zorlu mücadeleye canını adayan silah arkadaşlarını, onları kucaklayan cefakâr Anadolu insanını…

Savaşlar kaybetsek de, ağır yenilgiler yaşasak da asla esareti kabullenmeyen bir milletiz biz. Bizim bağımsızlığa olan tutkumuz bir tohumdu önce… Tüm yurt yangın yeriyken işgalin ortasında serpildi bu topraklara. 19 Mayıs’ta Samsun’da, 23 Temmuz’da Erzurum’da, 4 Eylül’de Sivas’ta, 23 Nisan’da Ankara’da bir daha, bir daha saçıldı bağımsızlık tohumları dört bir yana…

İnanç, kararlılık, azim ve yurtseverlikle sulandı, Kuvayı Milliye’nin güneşiyle yeşerdi, büyüdü. Bugün gölgesinde gururla yaşadığımız asırlık çınar işte o tohumlarla kuruldu, bugünlere geldi.

Yenilmez sanılan Batı emperyalizmi ilk kez burada hüsrana uğradı. Yerli ve yabancı işbirlikçilerle ilk yenilgiyi bu coğrafyada tattı. Adına Büyük Zafer denen kurtuluş destanının o son sayfası bütün dünyada dengeleri değiştirdi. Sömürülen, ezilen uluslara ilham oldu. Mustafa Kemal’in askerlerinin 101 yıl önce kazandığı zafer aynı zamanda bir uyanışın müjdesiydi insanlık için.

Ve bugün kurtuluşumuzun 101’inci yıldönümünde büyük önderimize bir sözümüz var:

Ey Atam! Tarihe altın harflerle yazılmış o emsalsiz zaferi kazanan bir ulus olmanın onurunu her zaman taşıdık, taşıyacağız. Şanlı tarihimizle ve onu yazanlarla gurur duyacağız. Ve artık sadece savaş meydanlarında değil sosyal, kültürel ve ekonomik zaferlerin de peşinde koşacağız.

Hamasetle değil bilinçle, hakikate olan sadakatle, tarihimizi okuyarak ve anlayarak yolumuza devam edeceğiz. Barışı daim kılıp,  demokrasimizi geliştireceğiz. Refahı, adaleti büyüteceğiz. Sanatın estetiğini, bilimin gücünü bu topraklara yayacağız. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kudretini ve itibarını tüm dünyaya kabul ettireceğiz. Zaferin, barışın ve Cumhuriyet'in ikinci yüzyılı senin ideallerine yakışan bir Türkiye’de yaşanacak. Yılmak, yorulmak, pes etmek yok.

Barış ve huzur içinde nice bayramlarımız olsun!”

İZMİR BÜYÜKŞEHİR 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NA HAZIR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’inci yıldönümünü bir dizi etkinlikle kutluyor. Kutlamaların ilk adresi Cumhuriyet Meydanı olacak. Sabah 09.25’te çelenk koyma etkinliğiyle başlayacak program 10.05’te İzmir Valisi Süleyman Elban’ın makamında kutlamaları kabul etmesi ile devam edecek. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamamalar 10.40’ta başlayacak. Vali Dr. Süleyman Elban, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer törene katılan İzmirlilerin bayramını kutlayacak. İstiklal Marşı’nın okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından 11.15’te geçit töreni başlayacak.

GENÇLER 2 GÜN BOYUNCA EĞLENCEYE DOYACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 Ağustos Zafer Bayramı için bir gençlik kampı da düzenliyor. Büyükşehir tarafından bugün açılışı yapılacak Özdere 100. Yıl Gençlik ve Spor Yerleşkesi’nde 29-30 Ağustos’ta iki günlük gençlik kampı düzenlenecek. Futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, kort tenisi yarışmalarıyla dans atölyesinin olduğu kamp renkli anlara ev sahipliği yapacak.

Genç İzmir ve İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi işbirliğiyle 30 Ağustos Çarşamba günü ise feribotta “Bu Sefer Genç” buluşması var. Saat 16.30'da Üçkuyular Vapur İskelesi'nde, 17.00'de ise Bostanlı İskele'den programa dahil olmak mümkün. Anektod, Dicle Deniz Mart ve Pop N Roll sahne performansı gençleri bekliyor olacak.

Mordoğan İskelesi’nde de saat 21.00’de “Kantolar Tangolar ve Vals Konser Turnesi” etkinliği var.

SOYER İZMİRLİLERE SESLENECEK

Bayram, Kültürpark Çim Alan’da 21.00'de “Adamlar” grubunun sahne alacağı konserle noktalanacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de konser alanına gelerek sanatseverlerle buluşacak ve İzmirlilere seslenecek.

YÜZDE 50 İNDİRİMLİ OLACAK

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ESHOT ve İZULAŞ otobüsleri, İZDENİZ gemileri, metro ve tramvay hatları yüzde 50 indirimli olarak hizmet verecek.

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.