Zeytinyağında KDV sevinci

Zeytinyağında KDV sevinci

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, yüzde 7'lik indirimle hem üreticinin hem tüketicinin hem de devletin kazanacağını söyledi...

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, yüzde 7'lik indirimle hem üreticinin hem tüketicinin hemde devletin kazanacağını söyledi. Alhat, "Kişi başı 1.4 kilogram seviyesine düşen tüketim tekrar artacak. Artan talep nedeniyle üretim de artacak kayıtdışı azalacağı için devlette kazanacak dedi. Alhat, haftabaşından itibaren zeytinyağı perakende raf fiyatlarında düşüş beklediklerini söyledi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KDV Sistemini Sadeleştirme Program kapsamında aralarında zeytinyağın da olduğu temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indirdiklerini açıklaması zeytinyağı sektöründe sevinçle karşılandı. 
Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, 9 yıldır zeytine prim desteği ve zeytinyağında KDV indirimi için lobi çalışması yürüttüklerini hatırlatarak "Çiftçimiz, Dünyanın en kaliteli zeytinini, zeytinyağını üretiyor. Sürdürülebilir üretim için destek şart. Bu çalışmalar kapsamında 2019 yılında sofralık zeytine prim desteğini aldık., zeytinyağında da KDV'nin yüzde 1'e indirilmesini tüm platformlarda dile getiriyorduk çok şükür bu da oldu" dedi. 
Girdi maliyetlerindeki yükselişlere rağmen sektör temsilcilerinin, enflasyonla mücadelede üstlerine düşen görevi fazlasıyla yaptığına dikkat çeken Alhat, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Sektörümüzü yalnız bırakmadı. Zeytinyağında KDV'deki yüzde 7'lik indirimle hem üretici hem tüketici kazanacak. Kişi başına 1.4 kilograma düşen zeytinyağında tüketim artacak, buna bağlı olarak üretim artacak. Hafta başından itibaren marketlerinde KDV desteğine karşı zeytinyağı raf fiyatlarında indirim yapmasını bekliyoruz" dedi. 
Borsa olarak üreticinin tüm sorunlarını ilgili makamlara taşımaktan vazgeçmeyeceklerini söyleyen Alhat "Diğer bitkisel yağların ithalatında yüzde 30 civarında gümrük vergisinden feragat edilirken yüzde yüz yerli zeytinyağında bu durum haksız rekabete neden oluyor. Sıra bunda. Zeytinyağı sektörü yüzde 30 oranında desteklenirse, bu çiftçi dağa taşa zeytin diker" diye konuştu.

Kategorideki diğer haberler

Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

‘İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞI VARDIR’ AYETİNİN İNSANA PSİKOLOJİK FAYDALARI...

SÜPER LİG

Puan Tablomuz Otomatik Güncellenmektedir.